| BebeSergio a întrebat:

Vreau sa imi achizitionez un procesor http://www.pcgarage.ro/procesoare/intel/core-i5-6500-320 ghz-box/ si o placa de baza pentru ca am una AMD, http://www.pcgarage.ro/placi-de-baza/gigabyte/ga-h110m-s 2-ddr3/. Ce ziceti? Mai am in calculator 8 GB RAM, o placa video ASUS STRIX RADEON R7 370 de 2 GB DDR5 si 256 bits. O sa fie un PC bun pentru gaming si pentru sesiuni lungi?

8 răspunsuri:
| SilviaDulcik a răspuns:

Bine inteles, insa as recomanda daca tot nu iti cumperi un i5 deblocat (oricum nu aveai ce sa faci cu el cu aceea placa de baza) sa cumperi pe i5 6400 : http://www.altex.ro/procesor-intel-i5-6400-bx80662i56400-2-7ghz-3-3ghz-6mb
Mult mai iefin si la fel de performant.

Ca placa de baza recomand ceva mai dotat : http://www.pcgarage.ro/placi-de-baza/gigabyte/ga-h110m-h-ddr3/
* Are si HDMI, e mai bine sa ai pentru orice eventualitate.

| BebeSergio explică (pentru SilviaDulcik):

Procesorul de 2, 7 GHz, eh nu e tocmai cel mai bun, ma gandesc ca acel 3.3 e cat prinde turbo. Placa de baza cred ca e mai buna. i5 deblocat? Ce inseamna asta?

| BebeSergio explică (pentru SilviaDulcik):

Initial am vrut sa imi iau un i5 de 6600 K, de 3.5, dar am vorbit cu un suport de pe PC Garage si a zis ca daca nu imi fac overclock nu are rost sa imi iau un procesor asa bun.

| SilviaDulcik a răspuns (pentru BebeSergio):

Deblocat = se termina in K (poti sa faci OC (overclock)).
Ti-am recomandat acel i5 6400 deoarece este mult mai ieftin, mai ales ca e la promotie, pretul apropiindu-se de cel real.
Diferenta in performanta nu o sa o simti, in special nu in jocuri.

| CPAElites a răspuns (pentru BebeSergio):

Nu ai nevoie de Overclock!
Care este bugetul tau maxim pentru intreg pc-ul?

| BebeSergio explică (pentru CPAElites):

Bugetul meu inca nu il stiu undeva in jur de 1200-1300 lei pentru procesor si placa de baza. Acuma am un AMD A10-7850K Kaveri, sunt destul de multumit de el, adica imi ruleaza GTA 5 online toate setari HIGH doar cateva neimportante pe normal fara probleme si dupa sesiuni lungi cum ar fi cam 6-10 ore, doar ca se incalzeste dupa mult timp, face si ceva zgomot si ma gandesc ca ar fi mai bun acel i5. Candva in viitorul apropiat mi-as dori sa ma apuc de YT si nu cred ca, cu acel procesor AMD voi putea face asta. In viitor voi cumpara si un SSD, mai multi RAM-i.

| Tudosa_Simi_1997 a răspuns:

O să fie un pc strună, cu acel procesor o să îți meargă cam în 190-240 fps pe cs go

| BebeSergio explică (pentru Tudosa_Simi_1997):

Si acuma ma joc CS merge perfect pentru ca nu e un joc cu cerinte prea mari, joc LOL pe very high, GTA V online high, CS GO high, Rocket League high, H1Z1 pe normal pentru ca se PC-u incalzeste destul de tare cand ma joc acel joc.