| catalin542000 a întrebat:

Vreau sa imi cumpar un monitor de gaming.
Eu cand mi-am luat primul monitor nu am bagat in seama hz nu am crezut ca sunt importanti si asa ca l-am luat cu 60 hz.
Eu acum vreau unul de gaming cu 144hz cu display port.
Acuma nu stiu sa il iau full hd,full hd ultra wide, 2k sau 4k?
Pc-ul meu are ultimele piese gtx 1080 6700k 16gb ram ddr4 deci nu este problema!
Dar nu vreau sa iau teapa ca prima data sa nu dai importanta rezolutiei si mai tarziu sa ma trezecs ca vai era bine sa iau un 2k sau 4k.
Ce vreau sa mai zic, monitoarele 2k si 4k au rezolutia asta fullhd 1920x1080?

3 răspunsuri:
| Stefancalin1997 a răspuns:

4k = 4096 × 2304
2k= 2048 × 1080
full hd = 1920x1080
https://www.youtube.com/watch?v=kQTRlDoCVUw
Problema este ca cu cat este mai mare rezolutia cu atat vei avea mai putine fps-uri, te poti uita in video ca sa iti faci o idee, eu as merge pe un full hd, cel mai simplu.

| FTLStyle a răspuns:

Normal ca 4k are asemenea rezolutie, este din ultima generatie, dar mai bine iti iei ceva mediu(2k) si iti setezi rezolutia in jocuri cum vrei tu!

| mrexcess99 a răspuns:

4k nu este "compatibil" cu 144hz, estr limitat la 60hz deocamdata, un monitor 2k 144hz ar fi alegerea perfecta.