| Boaja_Vlad_1995 a întrebat:

Vreau sa imi upgradez laptop-ul si am nevoie de niste sfaturi. In primul rand, am un CPU Intel Pentium B950 2.10 GHz, 4gb ram ddr4 si o placa video nVIDIA gt540m de 1gb vram. M-am uitat pe net si am gasit ca laptop-ul meu (ASUS K73SV) se vinde cu cel putin un Intel® Core™ i3 2310M, lucru care m-a enervat la culme, pentru ca in Romania se vine numai cu Intel Pentium. Tot pe acelasi site am vazut ca un Intel® Core™ i7 2630QM este compatibil cu socket-ul meu. Totusi, acel i7 are 45W iar procesorul meu are 35W. In plus la upgrade as vrea sa imi iau si in plus 8gb ram. Poate sa arda placa de baza? Se merita updrade-ul? As putea sa gasesc undeva aceeasi placa video doar cu 2gb vram? Ce as mai putea uprada ca sa scot mai mult din el? (bani nu sunt o problema)
P.S.: pentru Intel pentium am pe GTAV 30 fps cu drop pana la 20 (grafica normala la 720p) si restul jocurilor ca si CS:GO, LoL, Saints Row 4 merg perfect :o

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu stiu ce placa de baza ai? Pentru ca procesoarele chiar daca au acelasi socket pot avea FSB-ul diferit si unele placi mai vechi sunt pretentioase la aceasta caracteristica. Tot din cauza placii de baza nu stiu cata memorie suporta pe slot si la ce capacitate si frecventa? Cu placa video nu ai prea multe sanse. Placile video chiar daca sunt dedicate sunt lipite pe placa de baza si putini specialisti se incumeta sa le schimbe.