| Alexandru_Buse_1990 a întrebat:

Vreau sa mi cumpar un monitor 4k 60hz dar intr-un fel mi ar placea si experienta de 144hz pe un monitor 2k.
Sunt destul de sigur ca am vazut un monitor mai special. Asa ca intrebare este urmatoarea: Exista vre un monitor 4k 60hz care duce 144hz(sau 120) in rezolutia sa de 2k?

5 răspunsuri:
| alexboss2020 a răspuns:

Acum depinde si de PC, gandeste-te omule am si eu 4k si pot sa iti spun ca iti vor scadea drastic fps-urile, singura placa video care poate sa tina 4k in 60 fps-uri e gtx 1080 ti OC, mergi mai bine pe 2k, 4k e mai mult de viitor, putina lumea isi permite sa joace in acesta rezolutie mai ales eu care dau setarile pe medium sa am un 40-50 fps!

| Mutzi a răspuns:

Tu nu poti sa setezi refresh rateul mai mult decat poate duce monitorul...deci tu daca iti iei ceva cu 60hz ala este maximul. Daca vrei neaparat sa ti iei un monitor 4k, trebuie sa te gandesti si la faptul ca cu ca rezolutia este mai mare cu atat sistemul se va chinui ma mult, deci vei avea o scadere maxima fata de un monitor 1080p sa zice...plus ca trebuie sa ai grija. Multe monitoare sunt vandute ca si "4k" dar de fapt nu sunt 4k, pentru ca au 3, 840x2, 160, iau 4k teoretic inseamna 4096. Dar asta nu conteaza asa mult. Alee in functie de ce vrei. 4k 60hz o sa ti ofere o rezolutie mai mare (care nu prea se observa in 90% din cazuri) dar o performanta mai scazuta, in timp ce 2k 144hz o sa ti ofere o rezolutie mai mult decat decenta dupa parerea mea, si mai ales o performanta mai buna. Eu as merge pe 2k. Si in caz ca esti confuz, acel "hz" inseamna media de frameuri pe care o poate afisa pe ecran in interval de o secunda. Deci 60hz 60 fps, 144 hz 144 fps(asta ca si explicatie foarte pe scurt). Sper ca te am ajutat

| Alexandru_Buse_1990 explică (pentru Mutzi):

Nu e doar de fps. Nicio asemanare intre 60hz si 144hz in shootere de exemplu. Procesorul te duce in fps-urile reprezentate de HZ, (60 hz 60 fps, cum ai spus tu ) dupa aceea nu mai conteaza, eu spuneam pentru ca am vazut monitoare 4k 60hz care duc 120/144hz daca pui rezolutia pe 2k sau fullhd

| Alexandru_Buse_1990 explică (pentru Mutzi):

Si 3840x2160 e rezolutia 4k a monitoarelor. Adica UHD. Ce spui tu e DCI 4k care are un aspect ratio de 1.9:1 in loc de 16:9 si le incurci

| Alexandru_Buse_1990 explică:

Nu e o problema pc-ulwinking i7 5960x, Gtx 1080 Ti sli