| Tuca10 a întrebat:

Vreau sa-mi cumpăr un pc de gaming pentru jocuri precum CS:GO, Fortnite. Mi-ati putea da un pc bun pentru gaming pana in 3000 lei? Si mai am o intrebare. Ce este mai bun pentru gaming, AMD sau INTEL? FUNDA CEL MAI argumentat si bun raspuns.

Răspuns Câştigător
| Doku2002 a răspuns:

Cs:go/Fortnite nu necesita un calculator ca sa sa ajunga la sume colosale, deci in 3000 RON te poti juca linistit aceste jocuri cu FPS-uri mari in full hd. Uite aici o variante de pc:
- placa de baza gigabyte a320ms2h
- procesor ryzen 5 2600
- placa video gtx 1660 OC 6gb vram
- 8 gb ram 2666 mhz
- sursa 550w este suficienta si numai buna pentru viitor upgrade
- carcasa cu panou lateral transparent din plexiglass
PC-ul ajunge in jur de suma de 2700, poti ajusta daca vrei componentele, daca nu esti lamurit cu ceva da-mi mesaj ca pot face altul si mai bun in varianta Intel.
-> Intel vs Amd: Sa fie clar. Amd este mai bun in editare foto/video sau randare deoarece dispune de mai multe fire de executie, nu sta in full-load (procentul de folosire este scazut) si este bun in gaming. Diferenta de fps in jocuri nu este chiar asa mare, acum depinde si jocul.
Daca optam pentru Intel, acesta v-a castiga. Are temperaturi mai bune in jocuri si este mai stabil. Dar la bugetul tau iti recomand personal Amd pentru ca procesoarele lor au preturi bune pentru ce ofera.

4 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Eu îți zic că doar Intel este mai bun, chiar depășind cu mult AMD, multe jocuri populare deja încearcă să implementeze sisteme special pentru Intel, adică o mai buna optizare a calității gamingului indiferent de calculator.

| gamersamp12 a răspuns (pentru Celcestietot):

Da, dar Intel exagereaza cu in procesor AMD sau Intel quad core adica 4 procesoare poti juca orice, face stream si etc. acum e vorba de concurenta dar si Intel si AMD sunt bune pentru jocuri. Este vorba doar de gusturi... eu le recomand pe ambele.

| Celcestietot a răspuns (pentru gamersamp12):

Așa este, dar eu totuși merg pe Intelwinking.

| Sekim a răspuns:

Salut
In bugetul de 3000 lei, exista cateva posibilitati.
V1 : amd r3 2200, gtx 1050 ti
V2: i3 8100, gtx 1050 ti ( pe Pcgarage este sistemul Viking aflat în 2 variante: AMD si Intel, dar aici vorbim de Intel, la pretul de 2800 lei )

Aceasta "lupta" dintre AMD si Intel este degeaba. Intel este mai bun in jocuri. Amd este de asemenea dar nu la fel ca Intel. Amd poate fi folosit si in editare sau video etc. Deci, daca doresti un Pc doar pentru gaming, strict asta si poate sa filmezi pentru YouTube, mergi pe Intel.
Cum ti am recomandat Viking de pe Pcg, am uitat sa mentionez ca au si testat sistemul in jocurile menționate de tine asa ca, baftă.