| stangaionut a întrebat:

Salut TPU,vreau sa-mi fac un pc nou din piese,ca am auzit ca asa e mai bine si intrebarea mea este: mie imi mai trebuie placa video,procesor si eventual placa de baza si cativa rami,iar intrebarea este: pot pastra carcasa,DVD writer-ul,hard disk-ul si sursa de la pc-ul vechi sau trebuie neaparat sa iau altele noi? repet,mi imi trebuie doar placa video, procesor placa de baza si eventual 2-4 G RAM.mersi

2 răspunsuri:
| SilviaDulcik a răspuns:

Desigur, dar sa ai grija ca aceea sursa sa fie indeajuns de buna pentru componentele noi.

Pentru buget mic :
1. Procesor - G2020 sau G1610
2. Placa de baza - Gigabyte GA-H61M-DS2
3. Placa video - AMD 7750 GDDR5 sau AMD 6670 GDDR5 ( GDDR5 este oricum, chiar daca vezi scris DDR5)
4. 4 GB ram DDR3 (2 gb este deja prea putin)

| imax a răspuns:

Poti, dar o sa trebuiasca sa le instalezi driverul din nou.