| InSideOutYT a întrebat:

Vreau sa-mi iau un procesor Intel® Core™ i5-670 Processor. Dar scrie despre el ca are
of Cores 2 si
of Threads 4 asta ce inseamna sunt 2 sau 4?
Raspunsu corect va avea Fundă.
Multumesc Anticipat.

1 răspuns:
| AnarchyUK a răspuns:

Salut!

În primul rând, „core" se referă la nucleul procesorului, iar „thread" este firul de execuție.
Cu cât ai mai multe thread-uri, cu atât poți rula mai multe aplicații fără întreruperea funcționării normale a sistemului.

În cazul tău înseamnă că CPU-ul are două nuclee fizice, dar poate procesa patru fire de execuție simultan prin Hyper Threading sau Simultaneous Multithreading (SMT). În realitate, un core poate susține doar un thread, dar prin procesele menționate mai sus CPU-ul poate exploata stagiile inactive din fir pentru a mai rula un thread.
Cele două lucrează împreună, nu sunt două SAU patru. Sunt două și patru.

Sper că te-am ajutat.