| nazi44 a întrebat:

Salut tuturor, as vrea sa stiu daca urmatoarea configuratie pc-gaming este corecta:
Placa de baza-Intel ATX- dh77kc(knoll creek), LGA1155, chipset h77, DDR3
Procesor-i5 3540(ivy bridge), quad core, 3, 10Ghz, LGA1155
Placa video-Gigabyte GTX650, 2Gb, GDDR5
Memorie ram-Corsair, DDR3, 1600Mhz, 8Gb(2x4Gb)
Sursa-Enermax pro87, ATX12V, 500WAT.
Multumesc, si astept raspunsurile voastre cat mai repede si cat mai multe iar daca piesele nu se potrivesc intre ele as vrea sa stiu care sunt, cu care dintre ele nu sunt compatibile si daca se poate un ajutor in inlocuirea lor. Toate cele bune.

4 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

E OK, dar depinde si la ce rezolutie vrei sa joci. Nu de alta, dar preferabil o placa mai puternica cu doar 1GB memorie decit 650-ul cu 2GB, daca nu mergi pe multimonitor, nu are sens. La fel si procesorul, un i3 3220 merge uns daca nu vrei sa te joci fullHD.

| Bogdan_Dodon_1993 a răspuns:

E buna placa de baza. e buna dar nu pentru procesorul ala, acel procesor merge foarte bine pe placile de baza gigabyte mai ales pe cele "delux" si cele "p7x" sau "x79s". Pentru placa ta de baza ti-as recomanda urmatorul procesor e putin mai scump dar face diferenta garantat si e special pentru placa ta de baza... de exemplu un procesor Intel quad core -i5 4150K 4.0 Ghz socket Lga 1550 box. Este foarte bun procesorul si se "cunosc" foarte bine placa de baza cu el. La placa video nu umblam. E buna. Si memoria ram vezi poate gasesti cu 2400 Mhz sunt mai bune. In rest e bun. Chiar foarte bun. Deci cam in afara de procesor.
E bine in rest. La procesor mai pui 1 milion si si ca iti iei unu bun.
Salutari

| nazi44 explică (pentru Bogdan_Dodon_1993):

Am inteles perfect partea cu procesorul, dar la memoria ram, placa de baza sus mentionata de mine suporta maxim 1600Mgz,... daca las memoria asta face fata sau diminueaza potenta sistemului? Jocurile vreau sa le frustez la rezolutie maxima-1920-1080.Multumesc.

| nazi44 explică (pentru Bogdan_Dodon_1993):

Bogdane cu toata rusinea i-ti spun ca nu dau de procesorul pe care mi l-ai recomandat, sigur e 4150k, daca da poate i-mi dai vreun link cu el, oricum il caut si eu in continuare-chiar m-ai facut curios cu procesorul asta.Mersi.