| BDoruAndrei a întrebat:

Vreau să fac și eu overclock la procesor! Am un AMD Dual Core X2 64 4000+ 2.1Ghz.am observat pe youtube că s-a overclockat acest procesor până la 4 Ghz.Am făcut și eu overclock. după ce m-am documentat de pe net și de la 2.1 Ghz a ajuns la 2.2 Ghz...treaba este că imi crește temperatura la procesor si poate să se ardă...am cicit că nu trebuie să treacă de 43.45.grade celsius.la mine a ajuns la 57 de grade celsius! Ajutați-mă să îl overclockez fără să ia foc! Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| KodrutZ a răspuns:

1.9 e exagerat. Chiar tii sa il prajesti? Lasa-l in 2.5 si toate-s bune si frumoase. Al meu sta in 2.5 pe voltaj default, temperaturile sint mari fiindca am carcasa inchisa si ma intereseaza mai mult sa nu faca ca avionul, nu sa storc ultimul dram de performanta din el. Placa video are importanta in sensul ca, daca te joci, degeaba storci procesorul cu o placa video de doi bani...

48 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

La ce frecventa ai ajuns, ce placa de baza/memorii ai? Ai vazut povesti pe YouTube, si eu am un X2 4000+ si la 2.4 GHz vara se supraincalzeste. Toata vara l-am tinut fara probleme la 2.3, insa temperaturile de virf trec de 60 de multe ori in full load. Stai linistit, de ars nu o sa se arda, insa nici mare lucru nu obtii din el daca nu ai niste memorii decente.

| BDoruAndrei explică (pentru KodrutZ):

Am Windows 7 Ultimate, 2Gb Memorie Rami, ASUSTeK M2N placa de bază versiunea Rev 1. xx, Placa video Ati Radeon X1550 series de 512 Mb!

| BDoruAndrei explică (pentru KodrutZ):

Deci,ce trebuie să îi fac?

| KodrutZ a răspuns:

M2N-E cumva? Mdah, cred ca la placa aia video si doar 2 GB de memorie, cea mai inteligenta mutare ar fi sa pui frumos Windows XP la loc. In alta ordine de idei, s-ar putea sa te limiteze placa de baza cind vine vorba de OC. La ce frecventa stabila ai reusit sa ajungi fara sa maresti voltajul? Doar 2.2? Hmmm... poti sa ii dai cit vrei, daca merge, oricit de mult s-ar infierbinta, nu o sa se arda, nu mai sintem in 1900 toamna, pe la 65 de grade intra protectia...

| BDoruAndrei explică (pentru KodrutZ):

Deci ar trebui să instalez XP-ul?

| BDoruAndrei explică (pentru KodrutZ):

Dacă reinstalez Windows XP pot să mai umblu la overclock? Să măresc mai mult?

| KodrutZ a răspuns:

De multe ori, mai ales pe placi de baza mai vechi, oc-ul e tolerat mai bine pe XP decit Vista/7. Ca sa fiu sincer, sa mor de inteleg ce a fost in capul tau cind ti-ai pus 7 Ultimate la sistemul tau. Uite, eu am placa video DX 10, nu e chiar flasneta (HD 4770), insa prefer Windows XP panaramei aleia de 7 (il am pe laptop, cu 4 GB ram acolo, si nu pot spune ca ma da pe spate din nici un punct de vedere, doar ca face mai bine managementul memoriei, atita tot - nu sint fetita de 8 ani sau cocalar ca sa ma excite 2-3 colturi rotunde de fereastra si ceva transparente).

P.S. Ce faci tu cu calculatorul ala, totusi? Nu de alta, dar daca te joci, in primul rind ar trebui sa iti iei o placa video cit de cit decenta, abia apoi sa te agiti cu oc-ul.

| BDoruAndrei explică (pentru KodrutZ):

Eu folosesc calculatorul numai pentru jocuri! Am făcut testul acela al Windowsului 7, acela cu Indexul si am nota 3, 9 la jocuri! Deci calculatorul meu este foarte prost la jocuri după cum spune Indexul dar eu am jucat cred că 1000 de jocuri fără probleme,foarte multe dintre ele mergând extraordinar de bine, altele mai greu! Am avut Crysis 2, Call of Duty Modern Warfare, Modern Warfare 2, NFS Shift, Tom Clancy Ghost Recon Advanced Warifighter 2. Acestea sdunt printre jocurile cu grafic[ excelent[ si care mi-au mers perfect! Mie nu mi se pare un calculator prost! Am o rat[ de transfer de 5, 9! Este foarte bun la transfer data!

| KodrutZ a răspuns:

Nu aveai nevoie sa faci mizeria aia de test ca sa iti imaginezi ca X1550 e o gluma de placa video. Plus de asta, testul ala iti da deja scor maxim incepind de la placi medii, cum e a mea, asa ca nu e chiar deloc relevant. In fine... iar treaba cu rata de transfer depinde mai mult de marimea hard discului decit de viteza lui efectiva - fie ca ai un hard disc de 1TB, fie ca ai un SSD de 128GB, tot 5.9 o sa dea...
Legat de jocurile care zici ca au mers super - nu ai mentionat la ce nivel de detalii si la ce rezolutie. Nu de alta, dar Shift, de exemplu, mi-a mers si mie acceptabil cu toate la maxim, inclusiv AA/AF, insa nu pot spune ca a mers chiar "lacrima" in conditiile respective. Concluzia e - upgrade cit de curind, macar la placa video. Cu putin noroc, o sa gasesti un 4850, 9600/9800 GT sau 4770 undeva in jur de 200 RON.

| BDoruAndrei explică (pentru KodrutZ):

Majoritatea jocurilor au mers la detalii maxime pe o rezolutie de 1024x768! Am HDD de 160 GB! Shiftul nu a l-am jucat la detalii maxime!

| BDoruAndrei explică (pentru KodrutZ):

Am mai făcut overclock! Am ajuns până la 2.8 GHz la o temperetură de 53 de grade, dar problema este că deși merge cu 2.8 GHz cand se incarcă windows-ul imi apare Blue Screen! Eroarea aceea pe un fundal albastru cu multe randuri albe!

| KodrutZ a răspuns:

Pai da, nu e stabil. Azi l-am dus pe al meu in 2.5 GHz si probabil o sa ramina asa pina pe la vara. Ca si temperatura, urca pina spre 68-69 in full load, si fac chestia asta cu el din 2007 de cind il am, asa ca stai linistit - nu o sa ti se arda nimic. Ideea e ca nu iti e stabil la 2.8, simplu. Si mie imi booteaza la 2.6 si imi arunca un ecran albastru dupa aia. Ai putea incerca sa maresti voltajul la procesor/memorii ca sa nu se mai intimple asta, dar atunci o sa creasca temperaturile destul de mult. Cel mai bine ai face sa iti iei o placa video ca lumea - sigur gasesti SH la pret OK un 8800 GT sau ceva de genul asta.

| BDoruAndrei explică (pentru KodrutZ):

Da! Am mărit voltajul la procesor la 1.900! L-am avut si la 2.7 Ghz si după 5 minute de joc, se închidea jocul! Fără să dea vreo eroare, pu și simplu! M-am gândit să imi cumpăr un cooler calumea! Placa video are o importantă mare in overclock?

| KodrutZ a răspuns (pentru BDoruAndrei):

1.9 e exagerat. Chiar tii sa il prajesti? Lasa-l in 2.5 si toate-s bune si frumoase. Al meu sta in 2.5 pe voltaj default, temperaturile sint mari fiindca am carcasa inchisa si ma intereseaza mai mult sa nu faca ca avionul, nu sa storc ultimul dram de performanta din el. Placa video are importanta in sensul ca, daca te joci, degeaba storci procesorul cu o placa video de doi bani...

| KodrutZ a răspuns:

Sa inteleg ca si al tau e stabil in 2.5? Brici!

| BDoruAndrei explică (pentru KodrutZ):

Vara la cât îl ții?

| KodrutZ a răspuns:

Vara la 2.3 GHz, 2.1 cit are el n-a mai vazut de cind l-am cumparat...

| BDoruAndrei explică (pentru KodrutZ):

E bine! Mie mi s-a cam stricat ventilatorul sursei si miroase a ars că nu mai aeriseste cum trebuie! Ar cam trebui să imi cumpăr unul nou!

| KodrutZ a răspuns:

Ce sursa ai? Posibil s-a cam trebuiasca sa schimbi sursa cu totul... Incearca sa te uiti cu o lanterna inauntru sa observi daca are condensatori umflati.

| BDoruAndrei explică (pentru KodrutZ):

Am desfăcut sursa de tot! am curățat-o de praf, de orice impuritate! Se incinge din cauză că ventilatorul se invarte prea incep și atunci cand aprind unitatea trebuie să dau cu ceva de ventilator să se invartă! Se invarte greu deși nu are praf!

| KodrutZ a răspuns:

Aoleu, dar tu ce sursa ai? Premier de 350W? :X
Vezi ca poti inlocui ventilatorul cu totul, posibil sa fie de 8 cm daca e vertical si 10-12 daca e orizontal.

| BDoruAndrei explică (pentru KodrutZ):

E vertical ventilatorul! Am să iș inlocuiesc! Și cred că da! De 350 W e sursa!

| KodrutZ a răspuns (pentru BDoruAndrei):

No-name de 350W, mai exact. Mare lucru ca inca nu ti-ai prajit toate alea prin sistem, mai ales ca i-ai facut si overclock. Nu te juca cu norocul asta, ca are o limita cind e vorba de surse - crede-ma ca in vreo 14 ani de cind tot am calculatoare si mi-au trecut prin mina vreo citeva zeci de sisteme, nu doar ale mele, logic, am vazut destule surse pocnite. De obicei diferenta intre sursele ieftine si alea mai acatarii se simte cind crapa - alea ieftine iau dupa ele de obicei placa de baza si ceva alte componente, alea mai scumpe pleaca singurele fara sa traga dupa ele si altele...

| BDoruAndrei explică (pentru KodrutZ):

Am procesorul la voltaj automat, e maxim de 1.250 de V! sau 1.000 V! Am memoria la 1.900 de V!

| KodrutZ a răspuns:

Asa zi breh, memoria la 1.9. In functie de memorie, poti sa ii dai linistit 2-2.1 cel putin. La procesor, cel mai bine il lasi pe auto.

| BDoruAndrei explică (pentru KodrutZ):

La memorie nu am mai mult de 1.9 V! Procesorul este dat pe auto! Câteodată mi se resetează biosul cu setările de overlock și trebuie să le fac iar!

| KodrutZ a răspuns:

Mdah, cretinii aia de la ASUS cu BIOSurile lor de cacao! Uite, mie imi mai crapa unele aplicatii cu procesorul la 2.5, ramine azi de vazut daca o sa aiba efect marirea voltajului - am dat 2.15 V la memorie. Porcaria asta cu 1.9V max la ASUS te tine de la overclock in loc. Vezi poate reusesti sa schimbi mizeria aia de placa de baza. Cind ma gindesc ca si pe mine ma batea gindul sa imi cumpar M2N-E...

| BDoruAndrei explică (pentru KodrutZ):

Și cam ce plăci de bază bune imi pot cumpăra și la ce preț?

| KodrutZ a răspuns:

In caz ca nu te-ai prins inca, procesoarele noastre si slotul AM2 pe care se infing au devenit depasite de-a binelea de prin 2009... asa ca in momentul de fata chiar nu are sens sa bagi bani in AM2. Vinde tot si ia-ti ceva pe FM1, macar ai placa video integrata in procesor... saaaau, uite aici: http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/432032/ (cam ce as face eu sistemului meu daca mi-ar pica placa de baza/procesorul sau m-ar pali brusc pofta de upgrade)

| BDoruAndrei explică (pentru KodrutZ):

E calumea! Acum am mai făcut overclock pana la 2. 7GHz! Merge până la 3 dar e problema cu windows-ul că dă erori! Imaginea albastră! Am rezolvat și ventilatorul de la sursă! L-am uns cu un ulei fin și merge brici!

| KodrutZ a răspuns:

Pai problema nu e Windowsul cit faptul ca nu e stabil oc-ul, de aia da Win-ul erori. Incearca sa cobori frecventa la RAM, daca nu poti sa ii cresti voltajul.

| BDoruAndrei explică (pentru KodrutZ):

Am să dau frecvența la rami pe 400 de MHz, minim! Dar mai am o opțiune care are 16 16, 8 8 sau 4 4, dar nu știu ce sunt, fiindcă mai au si o săgeată in sus după număr(16 ^) si una in jos dupa al doilea numar!

| KodrutZ a răspuns (pentru BDoruAndrei):

La ram ar trebui sa pui ~600, 16-16 aia mi se pare ca e latimea in biti a nu stiu carui bus, poti sa o lasi la maxim.

| BDoruAndrei explică (pentru KodrutZ):

Da,16 16 e lățimea că zice LINK WIDTH! Și la ce optiuni ar trebui să mai umblu ca să il fac să meargă mai bine pe overclock,că eu am umblat doar la voltaj procesor,voltaj rami, link width, am mărit voltajul ventilatorului de la procesor la 6 V maxim sau 12 parcă și la frecvență( am o listă de la 100 la 300 și mărește frecvența la procesor, acum il am la 254, la 2.7 GHz!

| KodrutZ a răspuns (pentru BDoruAndrei):

Aia e frecventa FSB-ului. La chipsetul pe care il are M2N, deja esti dincolo de limita imposibilului. La mine peste ~240 face nazuri destul de nasol. Ar mai trebui sa reduci HTT-ul, ca odata ce maresti frecventa FSB-ului, iti sare HTT-ul dincolo de 2000MHz si aia nu ar trebui sa treaca niciodata de valoarea asta. Incearca sa vezi daca exista vreun update oficial la BIOS, desi taaare ma indoiesc ca o sa iti ofere ceva in plus.

| BDoruAndrei explică (pentru KodrutZ):

Și cum fac update-ul la BIOS?

| KodrutZ a răspuns (pentru BDoruAndrei):

Vezi ca e o aplicatie de la ASUS care iti face chestia asta. ASUS Update se cheama - http://support.asus.com/......nload.aspx

| BDoruAndrei explică (pentru KodrutZ):

Mulțumesc! Am să văd ce pot face!

| BDoruAndrei explică (pentru BDoruAndrei):

Este fișier BIN, cum il instalez?

| AlexDinTimis a răspuns:

Asculta aici! Nu fa OC pentru se supraincalzeste si in timp se deterioreaza! Am facut si eu OC si de la o vreme compul ii cazut din avion!

| Felyna a răspuns:

Ma scuzati k ma bag si eu ca musca-n laptebig grin dar dorec sa-i dau si eu un overclock la pc:d ma puteti ajuta si pe mine:d daca se poate kodrutz o adresa de email cv sa-mi dai si mie

| BDoruAndrei explică (pentru Felyna):

Daca ai o placa de baza mai noua ai putea face overclock din BIOS marind FSB-ul! Citeste niste articole pe internet si documenteaza-te! Apoi vezi daca reusesti ceva!

| Felyna a răspuns (pentru BDoruAndrei):

Poi am asa pe pc configuratie 2gb ram ddr2 Kingston 800mhz. hard 360, placa video GeForce 7300SE/7200GS,procesor am Amd Athlon 64 Dual Core 5200+ 2. 7Ghz si placa de baza e Gigabyte GA-M61PME-S2 se poate face cv:d

| BDoruAndrei explică (pentru Felyna):

Pai...s-ar putea! Intra in BIOS si mareste FSB-ul adica frecventa la procesor! Eu mi-am overclokcat procesorul dele 2.1 la 2.7 pe placa de baza Asus M2N care e foarte veche! A ta daca este mai noua vei putea face mai multe dar trebuie sa ai si racire calumea la procesor sau se incinge si nu mai merge cum trebuie! Daca faci overclock risti sa scazi durata de viata a procesorului!

| Felyna a răspuns (pentru BDoruAndrei):

Oke! pai racire am pe procesor cooler + inca un cooler pus de mine la vreo 10cm distanta de el...cred k ajuta si el acolo cat de cat la racire.ma gandesc eu, daca e nevoie mai instalez 1

| Felyna a răspuns (pentru Felyna):

Si am uitat sa mai mentionez am windows 7 activat ...trebuie sa bag xp-ul sa mearga cat mai bine?

| BDoruAndrei explică (pentru Felyna):

Pai daca plac de baza este mai noua nu este chiar nevoie de XP, va merge si pe windows 7! Daca nu iti ajunge temperatura pe la 60 de grade acum, iarna si ai marit procesorul este foarte bine! 60 de grade ar trebui sa fie vara la temperaturi ridicate! Bafta la overclock!

| Felyna a răspuns (pentru BDoruAndrei):

Deci sa mor de la mine in bios exista fsbstraight face ori sunt eu prea dobitoc si nu-l gasesc am intrat pe la power manangement peste tot...nu-l gasesc delocstraight face

| BDoruAndrei explică (pentru Felyna):

Nu e neaparat FSB! La mine este Overclock si am dat pe manual apoi am marit de la 100 cum era el pe la 250! Daca vrei sa il maresti incearca usor, nu sari de la 100 la 250 din prima! Dai 110 apoi restart apoi 120 si tot asa pana cand iti da windowsul blue screen sau nu se mai aprrinde monitorul! In caz ca nu se aprinde monitorul, dai reset pana o va face! Apoi intra iar in bios, si seteaza la configuratia care ti-a mers! Bafta!