| stupidlife a întrebat:

Vreau sa imi achizitionez o placa video de 2GB si 128biti.Cum aflu daca o suporta placa de baza? Am procesorul de 3. 00Ghz.Dau funda! happy

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ce legatura are procesorul si cu ce suporta placa de baza? Spune-ne denumirea corecta si completa a placii de baza si denumirea completa a placii video. Daca nu stii denumirea placii de baza da jos de pe net (e free) programelul CPU-Z si uita-te in mainboard/model. Aia e placa de baza.

| buzucan a răspuns:

Recomand sa citesti articolul asta, vei afla cateva chestii interesante despre placile video si... totodata despre intrebarea ta: http://configpc.info/sfaturi-de-achizitie-pentru-placa-video.html

| YoChriss a răspuns:

Salut! Trebuie ori sa desfaci pc-ul si sa citesti modelul, ori iei programul SpeedFan care masoara temperatura, dar la inceput iti arata in partea de sus ce componente ai. Apoi te uiti pe internet la specificatiile placii tale de baza si trebuie sa aflii ce slot-uri are (agp, pci). Sau daca vrei poti sa-mi spui mie ce placa video vrei sa iei si ce placa de baza ai. Astept raspuns.

| YoChriss a răspuns:

Sau cand pornesti pc-ul trebuie sa iti apara ceva o poza. Si trebuie sa scrie un model. Acela e modelul placii de baza.