| TrayNo a întrebat:

Vreau sa imi iau un PC pe componente, si am mici probleme la alegerea RAM-ilor, mai exact, daca imi iau placa de baza X cu DDR 3 (dau un exemplu), va trebui sa imi iau si RAMi tot DDR3 sau nu conteaza ca rami si placa de baza/video sa aiba acelasi DDR? Conteaza sa fie acelasi DDR la toate componentele PC-ului (placa video/de baza, Rami, etc)? (Evident Funda xD)

Răspuns Câştigător
| CosminFlo a răspuns:

DDR-ul de la placa video nu are legatura cu Ramii despre care vorbesti tu.
Cel mai important este placa de baza.
Daca placa de baza are DDR2 (exemplu), musai ramii tot DDR2
De asemenea trebuie sa stii si ce frecventa la rami suporta placa de baza sa nu te trezesti ca trebuie sa faci overclock si nu poti.

2 răspunsuri:
| Fly2Sky a răspuns:

Nu contează ce memorii au ramii si placa video. Poti avea memorie Ddr3 iar placa video Ddr5 sau ramii sa fie DDR 4 iar placa video DDR3. Dar daca pe placa de baza trebuie sa pui ram DDR3 atunci doar asa poti pune. Dar daca tu ai placa de baza cu Ddr3 poti pune o placa video Ddr5.,Bafta!

| CosminFlo a răspuns:

Si de asemenea Ramii actuali trebuie sa aiba aceeasi frecventa cu ramii cumparati, si CL-ul la fel (cred, dar sunt destul de sigur ca trebuie, nu explic ce este CL ca dureaza). Daca iei rami cu mai mare frecventa decat actualii cred ca se coboara automat la frecventa celor pe care ii ai tu deja, dar nu sunt sigur.