| Teo_Andrei_1975 a întrebat:

Vreau sa imi pun pe calculator sistemul de operare linux. As vrea sa stiu daca din punct de vedere al utilizarii pentru gaming are performante mai bune sau macar aceleasi cu win7/8. Si as vrea sa stiu daca jocurile de pe steam sau alte platforme functioneaza si pe linux. Sper ca nu v-am ametit prea tare big grin

Răspuns Câştigător
| Zinus a răspuns:

Nu merg toate jocurile de pe windows, dar cele care merg au el putin acelasi performante ca cele de pe windows. Exista steam si pe linux, ba chiar steam a facut un OS bazat pe linux, se numeste Steam OS (este un ubuntu Linux putin modificat). Poti rula programe si jocuri de windows pe linux cu ajutorul lui wine. Si mai sunt emulatoare si pentru unele console de la Sony.

1 răspuns:
| Teo_Andrei_1975 explică:

Oke, asta am inteles. Jocurile de pe Steam, merg. Dar jocuri ca LOL, sau FARCRY 4 sau alte jocuri RPG de pe ARC GAMES...