| Anonim420420 a întrebat:

Vreau sa-mi deschid un canal de muzica pe Youtube. Vreau sa postez muzica NCS sau a unor artisti. Pentru a posta muzica altor artisti, aprobare inseamna sa le dau un mesaj de exemplu mail si sa fie de acord?
Daca eu postez muzica NCS din CreativeCommons, dar schimb videoclipul cu un visualiser de muzica facut de mine si video diferit fata de celelalte voi mai putea avea canalul monetizat?

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu poti posta muzica nici unui artist pentru ca intrii la copyright si risti amenzi usturatoare.
Poti posta numai muzica facuta de tine.
Mai poti posta si muzica, dar numai daca detii licenta de cumparare si difuzare a acelei formatii sau cantaret.

Nu exista aprobare pe email, trebuie sa platesti taxe si sa cumperi licenta de difuzare a acelei benzi sau artist, ca nu-i legal emailul. Aici nu se jucam, ca sunt mii si milioane de dolari amenzile.

| PainTech a răspuns:

"Pentru a posta muzica altor artisti, aprobare inseamna sa le dau un mesaj de exemplu mail si sa fie de acord?"
Teoretic asta ar fi suficient, dar artistul nu o sa îți dea acordul pe gratis aproape niciodată.

"Daca eu postez muzica NCS din CreativeCommons, dar schimb videoclipul cu un visualiser de muzica facut de mine, si video diferit fata de celelalte voi mai putea avea canalul monetizat?"
Pentru muzică ncs da, vei putea monetiza.