| KapyManuKapy a întrebat:

Salut, vreau sa stiu daca as mai putea adauga o placuta de memorie HyperX Savage 8GB DDR3 1600MHz CL9 pe langa una tot HyperX Savage 1600MHz CL9 doar ca de 4gb..Ar influenta cu ceva faptul ca o placuta e de 8 si alta de 4?

Răspuns Câştigător
| Alfred0703 a răspuns:

Nu conteaza frecventele(sa zicem ca o placuta are 1600 mhz si cealalta are 1333 mhz, atunci cea de 1600 mhz va "lucra" la 1333 mhz), doar sa fie DDR3. Singura problema are fi ca nu vor "lucra" in dual chanel(adica ai avea o performanta marita cu 15% pe hartie, dar in realitate nu depaseste 5%).

| KapyManuKapy explică (pentru Alfred0703):

Deci ar fi mai bine sa cumpar una de 4gb de acelasi fel si sa raman la 8 gb ram total?

| CPAElites a răspuns (pentru KapyManuKapy):

Cumpara 8gb..mai strangi bani si mai cumperi una indetica tot de 8gb

3 răspunsuri:
| Stefancalin1997 a răspuns:

Nu influenteaza cu nimic doar sa fie de aceeasi frecventa.