| TrayNo a întrebat:

Vreau sa stiu in domeniul PC-urilor, ce inseamna mai exact "Overclock", si in ce consta?

Răspuns Câştigător
| flixbuster a răspuns:

Overclock = Sa fortezi o componenta (in general procesor si placa video, poate si memorie) sa mearga mai repede decat a fost setata din fabrica.

Practic, umbli la frecventa bus, multuplicator frecventa, voltaje si mai ales la RACIRE. De asemenea, esti pregatit (sufleteste, financiar) sa strici complet componenta.