| FTLStyle a întrebat:

Salutare,am o problema cu un joc pe calculator, imi merge in max 16 fps.Mentionez ca am Intel core i7 5500u si jocul este Last Man Standing.
DAU FUNDA!

7 răspunsuri:
| notefree a răspuns:

Jocul nu este optimizat corespunzator
Si probabil incerci sa il rulezi de pe placa video integrata in procesor
Nu ai ce sa ii faci

| FTLStyle explică (pentru notefree):

Deci sa inteleg ca nu am nici-o sansa sa il joc?

| notefree a răspuns:

Da, Nu ai nici o sansa

| DavidoffUser a răspuns:

Minim:
Memory: 6 GB RAM
Graphics: NVIDIA GTX 460 2 GB VRAM | AMD Radeon HD 7770 2 GB VRAM, or better
Intel Core i5-2400 | AMD FX-6100, or better
Poti sa ai si i-10 @ 7000, daca n-ai placa video buna tot in 15 fps joci.

| FTLStyle explică (pentru DavidoffUser):

Pai placa e un amd r9 pe 4 gb, dar am intrat pe you can run it si îmi arata ca problema e din CPU

| DavidoffUser a răspuns (pentru FTLStyle):

Procesorul nu se ocupa cu randarea video, el se ocupa cu logica si punerea obiectelor unde le e locul si calculeaza unde ar trebui sa fie urmatorul obiect in spatiu si urmatorul si tot asa. Placa video in timp ce procesorul calculeaza ce am scris mai sus, se ocupa cu randarea obiectelor in spatiu, randarea detaliilor, randarea imaginii totale, calculeaza unde merge fiecare pixel si la ce rezolutie si detaliu, in jocuri placa video duce tot greul.
R9 4 gb nu inseamna nimic fara sa specifici modelul exact, iar placile de laptop sunt foarte, foarte slabe.E ca si cum as spune ca am Intel i5 @ 3 ghz, dar de care i5? broadwell, haswell, kaby lake? 7500? 2400?

| FTLStyle explică (pentru DavidoffUser):

AMD Radeon R9 M375 (Tropo XT2), 640 shadere, 40 TMU, 16 ROP, frecventa 1015 MHz,, 4GB DDR3, 128 bit