| barbucosmin a întrebat:

Salutare, am o problema cu un laptop Dell latitude 5420, cum il deschid imi apare o ferestra si imi cere parola de administrator. Daca o introduc de 3 ori gresit se inchide, am incercat sa intru in bios si nu ma lasa. Se poate sa se reseteze parola de administrator daca schimb hdd?

Răspuns Câştigător
| lpavel a răspuns:

Incearca varianta asta:
https://www.youtube.com/watch?v=CQF-KNu9Rds

Daca nu reusesti poti sa mai cauti pe Youtube poate gasesti ceva folositor daca nu nu-ti mai ramane altceva decat sa schimbi HDD, apoi Vechiul HDD il conectezi la pc si vezi daca iti da voie sa salvezi datele de pe el dar asta numai daca ai avut 2 partitii: C si D! C este blocat D s-ar putea sa nu fie... vezi tu, daca nu se poate, daca nu, atunci asta e formatezi tot HDD-ul dar datele iti sunt pierdute! Bafta!

7 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Daca schimbi HDD-ul atunci nu-ti mai cere parola ca nu mai ai nici sistemul de operare, deci va trebui sa reinstalezi windows-ul si binenteles totul va fi ok!
Dar ca sa nu trebuiasca sa schimbi HDD, faci asa cum zice asta:
https://www.youtube.com/watch?v=gJY3xKjodcE&ab_channel=PCArea

| barbucosmin explică (pentru lpavel):

Salut mie nu imi apare fereastra aia

| lpavel a răspuns (pentru barbucosmin):

Care fereastra? nu sunt medium sa-ti citesc gandurile... ai zis ca iti cere parola...

| barbucosmin explică (pentru lpavel):

Scuze nu m-am facut inteles. Deci mie nu imi apare sa bag parola administrator aceea cu iconita pe fundalul albastru.
Imi apare Dell security manager-latitude5420 si mai jos imi scrie this computer system, #9BB47D3-8FC8, is protected by a password authentication system. You cannot access the data on this computer without the correct password. Please type the system or administrator password.
Asta este mesajul ce apare cum deschid laptop si nu merge sa intru in bios de pe nici o tasta si daca introduc o parola gresita se inchide laptop.

| barbucosmin explică (pentru lpavel):

Mersi frumos de ajutor

| lpavel a răspuns (pentru barbucosmin):

Mi-a facut placere!

| lpavel a răspuns (pentru barbucosmin):

Incearca varianta asta:
https://www.youtube.com/watch?v=CQF-KNu9Rds

Daca nu reusesti poti sa mai cauti pe Youtube poate gasesti ceva folositor daca nu nu-ti mai ramane altceva decat sa schimbi HDD, apoi Vechiul HDD il conectezi la pc si vezi daca iti da voie sa salvezi datele de pe el dar asta numai daca ai avut 2 partitii: C si D! C este blocat D s-ar putea sa nu fie... vezi tu, daca nu se poate, daca nu, atunci asta e formatezi tot HDD-ul dar datele iti sunt pierdute! Bafta!

| flixbuster a răspuns:

Daca nu l-ai ciordit sau nu ti l-a vandut un baietas la un pret mic (= ciordit) atunci cine ti l-a dat ar trebui sa iti spuna si parola.