| anonim_4396 a întrebat:

Salutare, am observat foarte multe site-uri in care acele persoane zic ca orele petrecute in exces in fata calculatorului poate duce la moarte, depresie, micsorarea inteligentei etc. Pe nici un site nu am gasit sa se spuna ca pc-ul si jocurile pe el nu sunt asa nocive. Ce am mai observat e ca calculatorul este comparat cu drogurile de inalta calitate precum alcoholul tigarile etc. Eu imi petrec foarte mult timp la calculator si pot spune ca am avut foarte multe momente frumoase - amuzante - distractive cu prietenii reali, chiar daca nu imi erau deloc cunoscuti. Nu pot spune ca este sanatos dar nici ca poate sa iti aduca moartea sau ca e comparativ cu drogurile. Am auzit de niste cazuri in care niste persoane au murit stand mult timp la pc, dar acele persoane aveau si alte boli, si sunt doar cateva cazuri. Aproximativ toti comunistii zic ca, calculatorul stica noile generatii si au toti o parere de rau despre acesta, aclamand bautura, tigarile si altele rolling on the floor. Ceea ce vreau sa imi spuneti este daca voi credeti ca pc-ul va poate ucide daca petreceti mult timp jucandu-va pe zi, sau ce parere aveti despre aceasta afirmatie.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Mayhem666 a răspuns:

E o mare prostie. PC-ul nu te omoara daca stai mai mult timp in fata lui. In vacante petrec aproximativ 14 ore in fata laptop-ului si nu mi s-a intamplat nimic rau, si fac asta de vreo 3 ani si ceva. E o prostie si chestia ca iti strici ochii daca stai mult in fata unui ecran, fie ca e de laptop, PC, telefon, televizor, tableta, etc.
Si eu am foarte multe momente frumoase in fata laptop-ului, jucandu-ma cu persoane pe care le cunosc si in viata reala, uitandu-ma la anime, citind manga, ascultand muzica, stand pe TPU, vorbund cu persoane pe care nu le cunosc in realitate, uitandu-ma la poze, etc. PC-ul si internetul nu te face sa fii mai prost, pentru ca daca ai interesul, cauti informatii despre diferite subiecte si poti invata foarte multe, spre exemplu eu ma uit la documentare despre univers, animale, dinozauri, viata extraterestra, etc. Am inceput sa invat si limba japoneza cu ajutorul internetului.
Internetul mi-a oferit posibilitatea sa am raspunsurile la multe intrebari pe care mi le puneam si nu primeam inainte raspunsuri concrete, sau nu primeam deloc raspunsuri.
Pentru mine internetul este o parte din viata de zi cu zi, si nu cred ca pot trai nici macar o zi fara sa ma conectez la viata virtuala.

1 răspuns:
| HandaSei a răspuns:

Este cea mai mare tâmpenie asta... rolling on the floor
Calculatorul este într-adevăr destul de periculos la o primă vedere, dar nu pentru noi, adică cei mai experimentați care stau zilnic ore bune, în cazul meu la fel ca și "AnimeLover95" 10-14+ ore pe zi în ultimii 3-4 ani, iar pe pc așa în general stau cam de peste vreo 10 ani și uite că am 20 și încă nu am nici cea mai mică problemă de vedere, în depresie clar nu sunt și zic eu că coeficientul meu de inteligență este încă la nivelul care ar trebui să fie... happy
Calculatorul și în special internetul, după cum am mai spus, într-adevăr poate fi ceva periculos și chiar de speriat pentru unii, dar asta este ceva care se aplică doar pentru o anumită categorie, adică în special cei mai neexperimentați și neacomodați cu noile generații, sau cei care pur și simplu au alte probleme în viața reală (depresie, boli mintale etc...).
Un bun exemplu ar fi deja binecunoscutul joc "balena albastră", zi-mi și tu așa de curiozitate dacă o persoană normală la cap, ceva mai experimentată și care să fi știut cum funcționează internetul, s-ar fi speriat că o amenință un ratat că știe unde locuiește și poate veni oricând la el/ea!? În zilele noastre în care până și un puști de zece ani știe să fure un IP, iar asta doar așa de fun ca să dea și el un flood sau drăcii de genul... rolling on the floor
Exemple ar fi multe și sunt destul sigur că mulți care susțin sus și tare că pc-ul strică, cred că ar fi găsi imediat și scuze, dar în opinia mea e destul de clară treaba, asta este una dintre cele mai gogonate minciuni pe care le-am putut auzi în viața mea și pe care din păcate încă tot continui să le aud constant... happy