| MrBrangspears a întrebat:

Salutare, am si eu nevoie de un program de filmat calculatorul, ceva gen CamStudio dar fara bugguri si lagg... funda si vot la cel mai bun program(daca se poate si link de download)

Răspuns Câştigător
neluL
| neluL a răspuns:

Fraps 3.2.5 Build 12131 Retail - Full Registered Version
http://romania-inedit.3xforum.ro/......d_Version/
Si aici uite un tutorial de configurare Fraps:
http://tutorialero.wordpress.com/......tr-un-joc/
Trebuie sa-l convertesti acum cu VirtualDub
Deci ai facut un video cu Fraps dintr-un joc si trebuie sa-l convertesti (ca doar n-ai tine un video de 5 minute ocupand 10 GB, nu?)
Sunt N programe cu care poti face convertirea, dar sincer prefer si recomand VirtualDub
Mai e si freeware pe deasupra. Download de aici. http://virtualdub.sourceforge.net/ Cauta Release Build xx (stable) – 32 bit (sau 64, dupa caz). Nu am dat link direct pentru va putea downloada voi cea mai noua versiune.
Se va downloada un.zip care trebuie dezarhivat (programul e portabil)
Programul converteste din fisierul video necompresat in ce vreti voi, numai daca aveti codecul necesar in pc.
Asa ca intrati aici si downloadati cea mai noua versiune de K-Lite Mega Codec Pack.
O mica precizare: NU dati next next finish cu ochii inchisi.
Cand ajungeti la pasul Select Components sa selectati Lots of stuff din drop-down box. ( NEXT – NEXT – FINISH )
Bun, acum deschideti VirtualDub si urmati pasii.
Click File si dupa aia Open video file;
Duceti-va in C:\Fraps (sau unde ati pus sa inregistreze Fraps-ul), selectati fisierul si dati Open;
Daca nu va pricepeti important e sa nu dati click pe altceva decat ceea ce spun eu!;
Click Video si dupa aia click Compression;
Din partea stanga selectati DivX Codec (merg si altele, dar cu asta m-am obisnuit eu, si e si bun);
Click Configure;
Iarasi spun: Setarile sunt foarte importante deci nu dati click/nu bifati altceva decat ceea ce spun eu;
De la tab-ul Main, la Certification Profile selectati Home Theater Profile. Mai jos, la Bitrate: 700;
Duceti-va la tab-ul Video si dati click pe Resize to. Scrieti acolo 640!
Click pe tab-ul Codec si selectati de la Encoding mode – Insane Quality. Daca stiti ca aveti pc-uri mai proaste, nu aveti dual core, etc etc, lasati pe Balanced.
Click pe Ok, inca odata Ok.
Asta a fost partea video. Acum sa trecem la Audio:

Click pe Audio, click pe Full processing mode. Click iar pe Audio, si click pe Compression;
Duceti-va la MPEG Layer-3. Din dreapta selectati 128 kBit/s, 44. 100Hz, Stereo – 16KB/s;
Click Ok.
Pana acum ati facut setarile. Sper ca le-ati facut corect!
Asa, acum duceti-va in File si dati click pe Save as AVI. Duceti-va unde vreti sa se salveze video, puneti un nume si dai Save.
O sa inceapa conversia. Acum totul depinde de marime (cate minute ati inregistrat) si de puterea de calcul a sistemului (in principal de cat de bun e procesorul).

Bafta!