| TheCaliptus35 a întrebat:

Am un pc cu:
-I3 4170 3.7 Ghz
-Crucial 6 Gb 1600 mhz RAM
-Asus H81M-k motherboard
- Asus RX 460
-Sursa de alimentare de 500 W

De mult am vrut sa ma apuc sa joc toata seria forza(horizon 3 si 4; motorsport 6 si 7) plus jocuri iesite recent(gen battlefield V, COD black ops 4 etc.) insa nu am putut sa o fac datorita configuratiei foarte slabute.
Voi ce m-ati sfatui sa fac in bugetul de 1200 de lei:
1.Sa ii dau un mic upgrade configuratiei(sa ii cumpar un i3 8100 sau ceva mai bun de la amd,ceea ce inseamna,posibil,o noua placa de baza + placute/placuta ram) in care sa ii adaug, pe langa un procesor mai bun, si inca 2 Gb ram
2.Sa cumpar un xbox one s si sa scap de toate durerile de cap cu gasitul unor componente bune(m-am gandit la varianta asta deoarece in timp vor aparea jocuri pe care pc-ul nu le va putea duce, pe cand consola da).

Răspuns Câştigător
| CM7YRE a răspuns:

Avantaj ideea de PC: E un "PC", intotdeauna poti face un upgrade minor/major de componente noi, sh etc. Poti "testa" jocurile descarcate de pe ici-colo, fara a le cumpara, sau le poti lua cat mai ieftin.
Dezavantaje: O sa trebuiasca sa upgradezi usor usor toate componentele, pe viitor, in ideea de "sa-ti mearga" jocul x-y. N-ai atat de mare portabilitate si tot asa.
Avantaje consola: nu-ti faci griji deloc pentru jocurile pe care le duce; daca o modezi poti lua la fel jocurile "gratis", sau cat mai ieftin.
Dezavantaje: Trebuie sa cumperi jocurile daca vrei sa mergi cu ea asa sau sa-ti faci abonament etc.
Pe scurt, daca vrei sa traiesti "fara griji" da-i inainte cu consola; mai ales daca iti place idee de joystick.
Daca vrei sa te duci pe ideea de pc, si nu gasesti super multe. Mai bine te duci daca gasesti pe "low budget" un i5-i7 sa-ti duca placa de baza, te upgradezi pe ram si ssd si cauti un 1050ti 4gb sh. mai mult de-atat nu prea ai in bugetul acela. Cea mai avantajoasa idee pentru tine la 1.200 ron ar fi consola.

| TheCaliptus35 explică (pentru CM7YRE):

La treaba cu schimbatul componentelor in timp ai perfecta dreptate.Mulţumesc pentru raspuns!

| CM7YRE a răspuns (pentru TheCaliptus35):

Cu placere!

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Va trebui sa schimbi 80% din pc, asa ca mai ieftin iesi cu o consola.
Consola o o poti vinde usor daca vei vrea peste cativa ani alt PC sau o consola mai noua. Pe cand la un PC o sa gasesti foarte greu un cumparator care sa vrea toate piesele alese de tine.

| TheCaliptus35 explică (pentru anonim_4396):

Ai perfecta dreptate.Plus ca in pretul asta gasesti pe olx console cu o gramada de jocuri in cont.Deci pentru 2 ani pana intru la facultate chiar merita o consola.Mulţumesc frumos pentru raspuns!