| anonim_4396 a întrebat:

Salutare gameri, va pun aceaste intrebari pentru ca nu sunt foarte sigur.

Este sigur geedoiaaacom (cenruzat ca nu acepta TPU altfel) nu? Am vazut ca useri din toata lumea avand acolo "licente sub forma de cheie" la jocuri catre steam de exemplu foarte ieftine comparativ cu cat vinde steam chiar si am cateva intrebari, la care doresc sa raspunda cei care tranzactioneaza acolo, cei care au cumparat, vandut care se pricep:

1. este un mediu sigur sa cumperi de acolo? Adica userii cu recenzii pozitive mari, iti trimit keyurile acelea dupa plata, prin email sau cum? Pot cumpara fara sa imi mai fac cont pe geedoiaa? De ce zic ca fara sa imi fac cont, ca am vazut ca platile se pot face cu cardul sau cu paysafe card, doar adaugi o adresa de email intr-o prima faza fara sa creezi un cont apoi dai pe "add card" si apoi "continue to payment" dupa care te duce intr-o alta fereastra unde poti plati cu paysafe printre altele.

2. am vazut ca plata se poate face si prin paysafe si mi-ar placea sa o fac asa, daca detin codul de 16 cifre mai este nevoie sa imi fac cont si pe siteul paysafe sau se face plata direct asa prin intermediul siteului de plati?

3. cum primesc cheia de licenta, daca nu am cont, prin acel email pe care trebuie sa-l completez acolo unde zice "enter order confirmation email"?

4. ce tip de "chei de licenta" ar trebui sa achizitionez, am vazut ca unele jocuri au pe langa denumirea lor in titlu si mentiunea GLOBAL, la ce se refera acestea? Ca pot fi folosite si in Europa sau cum? Acest global trebuie sa aleg nu?

4. de ce unii vand de exemplu jocuri video la 60 de lei cand ele in magazinul steam fac lejer 200 de lei? Cum obtin ei acele licente?

5. pinurile paysafe pot fi folosite de mai multe ori? Adica daca cumpar un pin cu o valoare de 100 de lei si dau pe un joc 50 de lei, raman pe acel paysafe cu 50 de lei pe care-i pot folosi ulterior?

Vreau sa cumpar pentru un nepot mai multe jocuri acum de sarbatori si m-ar ajuta foarte mult daca nu ar trebui sa mai fac zeci de conturi, deja ma dispera ca am prea multe conturi. Iar daca prin geedoiaaa nu e nevoie de cont iar plata se poate face prin paysafe iarasi fara cont, mi se pare foarte misto.

Cel/cea care ma lamureste in detaliu, punctual, primeste funda, ms

5 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

1+ 3. Iti trebuie cont. Si cand iti faci cont sa iti bagi si G2A plus care costa extra. Fara G2A Plus nu te baga in seama daca ai problema cu cheia.
2. Nu folosesc paysafe, sunt pasi in plus inutili. Card virtual de pe revolut.
3. Primesti un mail cu cheia sau o poti accesa direct din cont.
4 Mereu global. Ce nu e global va merge doar in anumite zone sau tari.
5. De obicei sunt licente date impreuna cu placi video pe care nu le vrea lumea, sunt luate mai ieftin de la publisher, sau sunt luate cu carduri furate.

6. Nu folosesc paysafe, nu am idee.

| Wr3nch a răspuns (pentru Wr3nch):

Ca alternativa recomand instant gaming. Am luat de la ei de mai multe ori, rapid, ieftin si trebuie sa platesti taxa de protectie ca ca sa poti apela la suport in caz de nevoie.

| BIoody a răspuns:

1.Da este sigur.
Se vad mai ieftin din cauza off-sale si reselluri extra in afara pietii, adica licente care sunt deja achizitionate si revandute sub autorizatia steam sau a firmelor care le detin licenta.
C a sa stii si steam la randul lui e un reseller, el prea de la developeri, publicatori anumitele titluri de joc si cu acordul lor le vand la pret de piata, dar g2a este alternativa si mai sunt multe mai eftine, care iti ofera licenta.
De exemplu eu am cumparat GTA V de acolo, doar iti faic cont si cumpari, si poti folosii si coduri promotionale cu 5% off de la multi care promoveaza pe yt etc
Despre paysafe nu stiu, nu folosesc, insa pinurile sunt universale atat stiuwinking
Recomand happy

| Simpatic a răspuns (pentru BIoody):

Ok mi-am facut cont acolo acum mai multe zile si deja sunt la 2 achizitii, nu-s genul gamer joc ceva cand si cand, de fapt tot ce cumpar sunt bani aruncati aiurea ca eu nu am atractie decat 1 ora catre jocuri, daca nu se cu masini imi pierd rabdarea laughing

| Elan a răspuns:

G2A & Eneba!