| aimullah123 a întrebat:

Salutare!
Mi-a aparut de curand o problema la pc.
In jocuri (gears 5 si minecraft spre exemplu) imi creste temperatura la procesor si placa de baza peste 70%.
In GTA 5 mi se misca sacadat din cand timp de o fractiune de secunda. Acum 2 luni cand mi-am cumparat computerul nu mi s-a intamplat asta.
Pe langa toate astea, in task manager imi arata in dreptul jocurilor Very High power usage.
In statusul din Task Manager, Cpu ajunge si la 100% uneori iar memory ajunge aproape de 90%.
Aveti idee unde este problema?
Computerul se numeste Raptor 5 (varianta cu procesor Intel, nu cea cu amd ).

Dar sa va dau totusi cateva informatii despre piese :
Procesor : Intel i5 9400F coffe lake 2. 9Ghz baza si 4.1 Ghz boost.
Placa de baza MSI B360-A PRO
SSD: 960GB ADATA SU650 (nu am si harddisk)
Ram single chanel : ADATA XPG D10 DDR4 8gb 3000MHz
Carcasa: Segotep SG-K5 BLACK
Sursa: Segotep SG-600B de 500W
Placa Video: MSI GTX 1660 Ventus XS OC 6gb
Si Monitor LED Lenovo Gaming D24f 23.6 inch 1ms FreeSync 144Hz

2 răspunsuri:
| NuSpargConturi84 a răspuns:

Cred ca de la rami iți sacadeaza pentru ca sunt single-channel.Eu recomand sa fie dual-channel.Si făți update-urile la windows ca si mie imi sacada la fel si am rezolvat prin updatarea drivere-lor

| aimullah123 explică (pentru NuSpargConturi84):

Mi-am comandat inca o plcuta de ram identica. Astept sa mi-o livreze.