| Tzesto a întrebat:

Salutare. O parere se poate?
Vreau sa imi cumpar o noua placa video la pc. Ideea este imi supporta? Am urmatoarele specificatii.

Placa de baza: ASROCK N68C-GS FX
Procesor: Amd II x4 640 3.0 Ghz Am3
Ram: 8 Gb 1600 Ghz
Placa video: GT430, 1024MB, DDR3, 128bit
Hard: 500 Gb
Sursa: No Name 500W

As dori o placa video de la nVIDIA GTX pe 256 Biti.
Nu mi-o limiteaza una dintre celelalte componente? Cum ar fi procesorul?

Multumesc "Dau funda"

Răspuns Câştigător
| Osirius a răspuns:

Spune ce model de placa vrei sa cumperi, ca placile nu se cumpara dupa biti. Ceva pana in GTX 650 sau AMD R7 270 e in regula, ce trece peste e limitat de la CPU. Sursa de asemenea depinde cat de no name este, dar daca e vreun delux care abia scoate 250w ar fi cazul s-o schimbi si pe ea daca vrei sa nu crape cand pui ceva consumator mai mare.

| Tzesto explică (pentru Osirius):

Va multumesc frumos pentru raspunsurile date. Placa video la care m-am gandit este: nVIDIA ASUS gtx 560 Ti direct cu II 1 gb gddr5. Una mai buna care sa imi mearga nu stiu...

| Osirius a răspuns (pentru Tzesto):

De mers iti merge si GTX980, problema e de limitare.
560ti-ul ala presupun ca il iei sh, ca seria 500 nu se mai fabrica de mult.

| Tzesto explică (pentru Osirius):

Da o iau SH... alta placa nu stiu. am buget de 400-450 maxim. Si asta am gasit-o mai buna. Recomanda tu o placa happy

| Osirius a răspuns (pentru Tzesto):

In banii aia nu gasesti nimic nou care sa se compare cu 560ti. Vezi totusi ca necesita alimentare cu 2 x 6 pini, ceea ce nu prea cred ca ai tu la sursa aia no name, deci e posibil sa-ti trebuiasca niste adaptoare pentru molex.

| Tzesto explică (pentru Osirius):

Da am sa imi schimb si sursa am sa imi iau una care are 2 x 6 pini. Nu am zis ca trebuie sa imi recomanzi o placa noua. O placa SH in jurul sumei de 400-450 de roni. O placa mai buna eu m-am gandit la 560ti si pentru unpic de gaming. Multumesc frumos de feedback.

7 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Stai catinel cu 256 de bitzi. La ce sistem ai tu, un GTX 750 e arhisuficient. Si recomandat, dealtfel, ca nu are nevoie de alimentare suplimentara.

| Sirbu_Alexandru_1990_UqnQ a răspuns:

Pai eu cred ca placa nVIDIA GTX nu e ce-a mai potrivita.Deoarece aceasta placa o sa ti-o accepte dar e posibil sa mearga putin mai greu. Sfatul meu este sa iti pui o placa video care cere putine cerinte de sistem.Aceasta e posibil sa consume prea mult timp procesor.