| Frog22 a întrebat:

Recent am cumparat un procesor ( AMD FX-8300 ) iar problema la acesta este coolerul care face mult zgomot chiar si cand nu folosesc nimic, ce sa mai spun ca in timp ce ma joc parca s-ar ridica de la sol un avion cu reactii. Iar partea cea mai proasta este ca inainte de acesta am avut un FX-4100 care era super super silentios, si tin sa precizez ca foloseam coolerul stock. Cand deschideam pc-ul ziceam ca s-a ars ceva la el ca nu se auzea nimic chiar si cand ma jucam, iar la asta, direct avion. Problema sa fie oare ori de la procesor, nu este stabil, ori de la cooler e ceva defect la el! Va rog sa ma ajutati si sa-mi spuneti ca de alta data sa nu mai cumpar nimic de la magazinul ala care incepe cu "e" si se termina cumva.

Răspuns Câştigător
| misu2315 a răspuns:

Salut! Acum 2 ani mi-am luat si eu un PC cu procesor FX-8350. La fel aceeasi problema ca a ta. Foarte zgomotos orice as face pe el. Nu prea iti poti zice ce sa faci ca sa nu fie asa zgomotos (decat sa iti cumperi un alt cooler nu cel din stock). Eu port casti in timp ce stau la PC asa ca nu ma deranjeaza. Ce iti pot spune insa e ca nu e nimic defect la procesor sau cooler. Asa sunt procesoarele de la AMD in general.

| Frog22 explică (pentru misu2315):

Mersi Misule, m-ai linistit in legatura cu procesorul dar oare chiar asa de zgomotos sa fie? Oricum, daca poti, spune-mi te rog ce cooler mi-ai putea recomanda pana in 100-200 lei sa spunem.

| misu2315 a răspuns (pentru Frog22):

Https://www.pcgarage.ro/coolere/id-cooling/se-213v2/
https://www.pcgarage.ro/coolere/deepcool/gammaxx300/
https://www.pcgarage.ro/coolere/deepcool/gammaxx-300-r/
(linkurile sunt de pe pcgarage pentru ca de aici cumpar de obicei dar probabil le gasesti si pe eMAG sau altceva)
Iti recomand ceva de genul dar nu prea stiu multe despre coolere.
Vezi ce ti se potriveste la cpu.

| Frog22 explică (pentru misu2315):

Ok... Mersi mult Misu!