| Masonul a întrebat:

Salutare TPU am o intrebare ce jocuri imi merge pe sistemul asta procesor Intel Celeron D 3.06, 4gb ram,placa video saphire HD5450, dar fara lag ca la unele jocuri am lag ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| WhiteStorm a răspuns:

În cazul în care la unele jocuri ai lag este din simpla cauză că calculatorul tău nu poate oferii cerințele necesare jocului.Și atunci calculatorul tău se chinuie cu jocul să îl facă să ruleze.Dar pentru că calculatorul tău nu le poate oferi îți merge sacadat(lag). Înainte de a instala un joc uităte la system requirements.Pentru asta îți pot recomanda acest site : http://www.game-debate.com/games/index.php?year=2011.Și să îți explic cum folosești site-ul:
Pasul 1:In colțul din dreapta sus ai search(dai click pe el).
Pasul 2:Scrii ce joc cauți după care dai enter.
Pasul 3:Dacă ți-a dat ce joc căutai, dăi un click pe el.
Pasul 4:Iti va apărea pagina cu jocul și acolo îți introduci performanțele calculatorului tău și vei vedea dacă calculatorul tău poate rula jocul.
Sper că răspunsul meu te-a ajutat.

5 răspunsuri:
| Anonimity a răspuns:

Baga un Gta 4 sau Follout 3, Poate chiar Diablo 3. Tin sa iti spun ca ai un computer destul de performant.

| WhiteStorm a răspuns (pentru Anonimity):

Din contră, nu vreau să jignesc pe nimeni dar te înșeli.Procesoarele Intel Celeron D nu se pot numi chiar cele mai puternice de pe piață la ora actuală. Procesoarele AMD și Intel core conduc piața.Placa video hd 5450 nu este capabilă să ruleze un joc la performanțe de grafică înaltă ci doar de minimum și anume(low).

| vladsoare a răspuns (pentru Anonimity):

Destul de performant? Suntem in 2012 ma happy

| Anonimity a răspuns (pentru vladsoare):

Stiu,dar este destul de performant in comparatie cu alte sisteme desktop care contin procesoare de 1, 00 ghz, memorie de 0, 5 RAM, placa video integrata, hardisk de 40 GB, unitate optica absenta sau chiar proasta, sursa de 400w sau chiar mai rau

| vladsoare a răspuns (pentru Anonimity):

Un sistem decent are cel putin un dual core, 2gb ram, 250 gb hdd, placa video bunicica. Un sistem performant deja are un quad-core, 4-8GB ram, 1tb hdd, placa video 800+ ron, carcasa cu ventilatoare, spatioasa, wm bun, sursa modulara happy