| SidaN a întrebat:

Am o problema cu supraincalzirea placii video si a procesorului...
( Placa video nVidia GeForce 8400 de 512 si procesor AMD Athlon(tm) 64x2 Dual Core Processor 4400+ 2.30 GHz)
Problema asta o am inca de cand l-am luat... ( il duceam la garantie si le spuneam clar ce are dar aia mi-l curatau de praf si il trimiteau inapoi ) Daca ma joc CounterStrike in 5 minute mi se stinge calculatorul la fel si cu LoL, metin sau daca vizionez un film acelasi lucru.
Mi-a spus cineva ca problema ar fi de la Sursa, am schimbat sura cu una Model DAVIO 230 V si un an si ceva nu mi-a m-ai facut probleme dar acum vad ca iar.
In momentul de fata stand pe pagina asta temperaturile arata cam asa GPU 73 de grade, temp1 44 grade, temp2 127 grade, temp3 127 grade, HD0 43 grade, temp1 44 grade, CORE 13 grade ( Temperaturi luate din SpeedFan)
Ambele parti de la carcasa le-am scos pentru a lasa aerul cald sa iasa dar degeaba. Ventilatorul de pe radiatorul procesorului are 2400 RPM nici nu face fata, am avut unul care ajungea la 5000 si ceva rpm dar i-am rupt o aripioara dinaia ieri ( Cu asta se inchidea dar mai rar ). Cel cu 2400 statea pe placa video.

2 răspunsuri:
| bogdan324 a răspuns:

Trebuie schimbat cooler-ul procesorului, iar placa video...ar trebui schimbata, si eu am avut o problema asemanatoare si asa am facut

| SidaN explică:

Si cam ce placa video mi-ai recomanda?