| BassBooster a întrebat:

Salutare TPU, am si eu o intrebare, as vrea sa imi schimb niste componente la PC... cele care le am sunt cam vechi...
Sistemul meu:

Procesor: AMD Athlon 64 Processor 3200+
Placa video: nVidia gForce 6500 ( 256 MB ).
RAM: 1.5 GB ( DDR simplu )
GHz: 2.00

Deci, unde as putea vedea ce componente sunt bune pentru placa mea de baza... si asta este una cam veche, ar trebui sa o schimb? :-s

Astept raspunsurile voastre si un mic site ( sa nu fie scump deoarece nu stau prea bine din punct de vedere financiar, mersi )

2 răspunsuri:
| Uraniu a răspuns:

Ai putea sa-ti aduni bani. Eu mi-am luat anul trecut prin decembrie un laptop nou cu procesor i3, 2,1GHz 4Gb RAM, placa video de 2 GB la 17 milioane. Au mai scazut preturile si sunt sigur ca daca vrei un calculator o sa iesi mai ieftin. eu mi l-am luat de pe emag.ro

| Andrei7520152 a răspuns:

Nu prea se merita sa mai bagi bani in ea. am facut aceeasi greseala si am tot luat piese noi, (neavand nici eu foarte multi bani) pana sa'mi dau seama ca de banii aia puteam sa-mi iau azi un pc nou si mult mult mai bun. in fine, depinde ce vrei sa schimbi eu am luat:
o placa de baza AsRock pe AGP la 200 lei. o placa video Ati HD3600 (512 mb) la 200 de lei. si 1.5 GB DDR1 la vreo 150 de lei (doua placute separate de Ram)
astea le'am facut anul trecut, pana astazi probabil s'au mai schimbat preturile. zic sa consideri sa-ti schimbi tot calcul. daca vrei sa schimbi fiecare piesa mai sus mentionata, recomand categoric sa-ti cumperi un calc nou, la 600-700 de lei (sau chiar mai putin). dar daca vrei sa iei pe bucati, trebuie sa stii ce tip de placa video ai nevoie (agp/pci, vezi placa ta de baza). cauta la macar 512 mb cu pixel shader 3.0. poti lua inca 1GB RAM DDR1 pentru 100 de lei daca ai inca un slot liber. recomand sa treci la windows xp sp3 daca folosesti vista (xp foloseste mai putina memorie, dar ai nevoie neaparat de sp3 sa rulezi jocuri mai noi care folosesc pix shader 3.0).

la sistemul meu pot juca jocuri mai noi daca as putea zice asa, gen Bioshock 1, Cod4 MW, Gothic 3 sau Assassins Creed 1 la un framerate decent (pe detalii medium). Am jucat si MW2 pe low la vreo 30 cadre pe sec, pana la 15 de cadre pe sec, deci putin sacada. orice mai nou de MW2 nici macar nu instalez. vezi cum te descurci