| alexalex27 a întrebat:

As vrea sa compun un PC oarecum decent din urmatoarele piese:

- CPU : Intel pentium G6950 sk 1156 ( quad core)
- GPU : ATI Radeon HD 6450 512MB PCIEX16
- Placa de baza : Placa de baza socket 7 Intel ATC-1020
-HDD : unul intre 100-500gb ( buget redus, tinand cont ca mi se v-a deconta abonamentul... + ca vin sarbatorile)
-Memoria RAM... : nu stiu inca ce sa aleg dar vreau sa cumpar una cu peste 2 gb ram.

-restul, le pot procura dintr-un computer mai vechi adica : placa de sunet, si ce mai trebuie ( placa de sunet : Placa de Sunet LogiLink UA0053 USB sau Placa de sunet Gembird SC-5.1-3 )

Intrebarea mea sunt bune pentru gaming fata de Laptop MSI:

Notebook Model MS-1681
Il puteti vedea la

http://www.msiwhitebook.com/product_spec.asp?model=ms-16 81-id1

CPU : Intel Pentium P6200 2.13 ghz (2 cpu's)
GPU : HD Graphics 1, 7 gb
RAM : 4gb
HDD : 500 gb ( nu stiu firma chiar daca l-am schimbat de 2 luni)
Restul nu cred ca mai trebuiesc mentionate.

Va rog dati raspunsuri decente pentru ca sunt minor si nu am de unde sa fac bani foarte multi

PS: curand este ziua mea, si sper sa mai strang ceva bani, si vor veni si steaua, plugusorul si pana la anul poate reusesc :).

4 răspunsuri:
| EnvyU a răspuns:

Ok deci in primul rand ai nevoie de cineva sa te invete despre piese pentru ca din piesele care le-ai pus, omg.
In primul rand procesorul este dual core, nu quad, si nu are hyperthreading.
In al doilea rand placa de baza nici nu stiu ce este dar ai nevoie o placa de baza cu acelasi socket ca procesorul ..adica pe 1156. Si atunci trebuie sa fi atent ce placa de baza e sa iti suporte acel tip de procesor.
In al 3-lea rand..pff nu te complica, risti foarte tare sa o dai in bara grav si sa dai banii degeaba. In plus nu e mare diferenta intre procesorul ala si cel de pe laptop. Cel mai bine strangi bani si cauti un laptop second hand, daca esti din Bucuresti poti sa cauti pe forum.computergames.ro la hardware/publicitate gasesti piese de calculator, laptopuri, etc second hand dar bune.

| raMLesS a răspuns:

La laptop de cât ai placa video? Câţi mb.
La pc de cât ai procesoru? Câţi gHZ

Dacă vrei un pc calumea care să poţi juca şi tu jocuri mai noi de ex GTA 4 i-aţi o placă video de 1GB, un procesor de 2. 6GHz 2. 7GHz. Memoria ram de 6 GB măcar şi HDD între 300-500.

Sper că te-am ajutat puţin în legătură cu pc-ul şi piesele.
Fiecare fps contează în joc, de ex dacă pe cs ai placa de 64MB îţi merge cam in 60-70-80 fps, pentru cs ăla este un fps mic.
Dacă ai placa 128 mb îţi merge în 100 fps, ala este un fps mediu, adică îţi vede foarte bine, cu aceea placă dacă faci câteva setări din consolă îţi prinde chiar şi 180+, dacă ai placa de 256MB îţi prinde 300+ zic eu, chiar şi 350, este foarte bun fps-ul pentru sv de hns.
Fiecare piesă contează, nu doar placa video.

| Darius1248756 a răspuns (pentru raMLesS):

GTA 4 joc nou? tu glumesti s-a facut prin 2008 sau 2009

| raMLesS a răspuns (pentru Darius1248756):

GTA 5* Vroiam sa spun. Sorrywinking