| serau999 a întrebat:

Este un Virtual Box in care cand ii pun windows sa nu ocupe memorie, EX: (Un virtual Windows 7 care nu imi ocupa din hard)
Exista?

7 răspunsuri:
| DragomirMihail2020 a răspuns:

Salut!
Virtualbox este o masina virtuala.

Poti sa pui un Windows in virtualbox dar iti face un fisier care ocupa putina memorie sa zicem 1-10Gb max.
Nu ocupa memorie foarte mare, la inceput o sa ai pe fisierul respectiv vreo 1-3Gb dupa aceea cand descarci programe pe el (Virtualbox) incepe sa creasca 3Gb-7Gb.Si asa mai departe.

Nu prea ocupa foarte multa memorie de hard.(Orice fisier ocupa o anumita memorie dar nici prea mare).

| serau999 explică (pentru DragomirMihail2020):

Am incercat, dar cand am selectat Windows 7 acolo, zicea ca imi va ocupa 25GB. Eu nu vreau sa creeze un alt windows care ocupa cat ocupa el, doar unul virtual, EX: I-a windows-ul meu XP si intr-un program il pune si peste el pune alt windows (care nu ocupa memorie)
Ai inteles?

| DragomirMihail2020 a răspuns (pentru serau999):

Vreau sa iti zic ceva direct ca sa intelegi toata treaba asta:

Masina virtuala nu aloca decat spatiul pe disk folosit. Se poate astfel instala un sistem virtual cu disk de 200GB care sa consume in mod real doar 2GB dintr-un disk real de 10GB. Bineinteles, daca sistemul din masina virtuala va folosi spatiul respectiv, fisierul "disk virtual" va creste pana la limita spatiului disponibil apoi va genera o eroare.

Sper ca ai inteles.
Mult Succes.

| serau999 explică (pentru DragomirMihail2020):

N-am inteles nimic.

| serau999 explică (pentru DragomirMihail2020):

Deci isi creeaza el un hard sau ocupa din al meu?

| DragomirMihail2020 a răspuns (pentru serau999):

Am zis cat mai clar?
Creez sistem virtual cu disk de 200GB (200Gb in masina virtuala) care in mod real consuma 2GB (2GB pe hardiskul tau)?
Credeam ca ti-ai dat seama ce inseamna real si virtual?

Nu uita sa dai Funda celui mai bun raspuns.

| serau999 explică (pentru DragomirMihail2020):

Ok, si asa nu mai aveam nevoie.