| GamingRazerTeam a întrebat:

Salutare TPU, PC-ul asta:

HDD WD Caviar Blue 1TB SATA3 64MB 7200RPM
Corsair 2x4GB DDR3 1866MHz Vengeance rev A
Motherboard Gigabyte H77-DS3H Socket 1155
Graphics Card Gigabyte AMD Radeon HD7950 3GB DDR5 384bit PCIe
Processor Intel Core i5-3470 IvyBridge 3.2 GHz Socket 1155 box
SSD Intel 330 Series 120GB SATA3 MLC
DVD-Writer Asus DRW-24B5ST Bulk
Modular Source Inter-Tech Combat Power CPM 650W
Thermaltake Commander MS-II

S-ar misca m-ai bine cu un Procesor Intel® CoreTM i7-4771, 3.5GHz, Haswell, 8MB, Socket 1150, Box la gaming? Sau una din componente ar afecta viteza de functionare etc?

4 răspunsuri:
| Daneiulian a răspuns:

Frate logic, ca daca iti bagi un i7-4771 este super smecher pc ala la jocuri si se va misca smecher rau.nu afecteaza nimc doar ca ai hardul cam mic pentru un i7 daca bagi si un hard de 500 gb minim iti faci pc monstru

| Ciobanu_Paul_Alex_1995 a răspuns:

Cat de veche e sursa?
daca e veche s-ar putea sa iti arda procesorul nou nout. am patit-owinking

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

S-ar misca mai repede daca s-ar potrivi. Procesorul are socket 1150 si placa de baza are 1155. Nu merge! Nu te lua dupa indivizii aia fraieri de mai sus. Nu merge. Iar daca procesorul e mai puternic nu se arde el ci sursa. Dar nu este cazul. Astia ti-au raspuns fara sa citeasca. Proceorul tau consuma 77 Wati si i7 consuma 80 W. Deci diferenta nu este mare. Nu merge numai din cauza socket-ului si punct.

| Stefxn a răspuns:

In loc de i5-3470 mai bine un i5-4440 care e din ultima generatie.