| NeBy a întrebat:

Salutare TPU : problema mea incepe in felul urmator eram pe laptop si dintr-o data mi s-a blocat am vrut sa il sting de la buton apoi l-am pornit si nu imi mai intra in windows. imi ramanea windous started si ramanea asa. am incercat sa reformatez leptopul cu un alt windows am incercat windows xp si ca urmare nu il pot instala nu pot sterge sau nu pot da format cand ajung la partitii am incercat cu w7 si aceeasi problema ajung la partitii daca dau format imi da eroare daca dau delete imi da eroare. am luat cred ca 30 de windowsuri la rand. si aceeasi varianta mi-a dat. stiti cumva cum pot rezolva problema sa imi pot reinstala windows-ul pe laptop? multumesc, Dau funda!

11 răspunsuri:
| Thebestkiller a răspuns:

Ce windows ai avut inainte pe el? S-ar putea sa fie de la bios, dar cred ca problema e la hardisk.Mai bine te duci la o firma specializata in asa ceva si iti vor spune ei.

| djphilosoph a răspuns:

Da.
1.Daca zici ca nu poti sa formatezi in nici un caz partitia, inseamna ca e deteriorata. Acelasi lucru mi s-a intamplat si mie. Esti sigur ca incercai sa formatezi C-ul? Sau o partitie NTFS?
Oricum. Pentru a o formata, instaleaza orice windows pe cealalta partitie, chiar daca este peste alt windows, de preferat 7 Professional.
Dupa toate procesele de instalare, cauti Partition Maneger in bara cu butonul start, si dai pe o optiune cu o aplicatie executabila, sau, daca nu iti apare nici un rezultat, du-te in : C:\Windows\system32\ si cauta o aplicatie cu Part, Partition sau Partition Maneger.
Dupa ce intri in ea, selecteaza partitia cealalta ( nu cea cu windowsul actual, ci cea pe care vrei sa o formatezi) si da-i clic dreapta pe ea. NU DA FORMAT! Acesta se va termina tot cu o eroare. Apasa pe Delete partition. Apoi creeaza una noua cu spatiul ramas.
Restarteaza pc-ul si instaleaza windows-ul. La partea cu partitiile formateaz-o pe cealalta. Asa o sa ai doua partitii functionale, cu windows-ul pe cea pe care trebuie sa fie. Nu incerca sa il pastrezi pe cealalt partitie.
Funda?

| NeBy explică (pentru djphilosoph):

Cand ajung la partiti sa formatez imi apare NTFS cel de 100 MB pe acel il pot sterge pot sa-l formatez, doar C/: nu-l pot sterge sau formata astfel nu pot face windowsul am incercat prea multe windowsurii si acelasi raspuns. am sa incerc acum cu un windows xp profesional.

| djphilosoph a răspuns:

Am uitat sa precizez: daca nu gasesti nici un partition maneger, descarca unul de pe internet. Daca folosesti internet wireless, atunci trebuie sa instalezi mai intai driver-ul de retea. Daca la primul restart pe laptop ( cand ai windows-ul pe partitia fara probleme) iti da eroare, mai incearca sa restartezi o data PC-ul tau. Succes!

| djphilosoph a răspuns:

Atunci instaleaza-l pe D:\. Poti sa faci ce ti-am spus eu din prima pornire.

| djphilosoph a răspuns:

ADICA PRIMA OARA CAND SE PORNESTE DUPA CE L-AI INSTALAT PE D. ALTFEL NU O SA O POTI STERGE.

| djphilosoph a răspuns:

NU CONTEAZA WINDOWS-UL PE CARE IL INSTALEZI DACA PARTITIA E DETERIORATA.

| NeBy explică (pentru djphilosoph):

Nu stiu ce sa fac omule. zau pentru ca cand am facut windowsul cel vechi am avut doar o partitie C atat. nu am vrut sa fac si D. si acum am incercat sa Creez o partitie sa pot pune winwdowsul acolo si sa o pastrez si pe cea veche. si tot nu merge daca vrei sa ma ajuti in continuare ti-as ramane recunoscator Ma poti cauta pe fb https://www.facebook.com/catalin.valentin.35 uite aici

| djphilosoph a răspuns:

Ti-am trimis notificare. Sunt Popa Gabriel.
Aaa, si:
Daca ai folosit tot spatiul pentru o partitie, chiar daca o mai ai si pe aia : System Reserved 100 mb, nu ai decat 2 modalitati :
1. Iti iei alt hard disk;
2. Era o metoda pe care nu o mai stiu bine. Te anunt cand o sa termin sa ma documentez pentru tine. Nu cred ca e nevoie sa te duci la service la ei sa le bagi bani in buzunar pentru o chestie ce se rezolva in 20 de minute acasa.

| Salaburu a răspuns:

Cred ca e stricat hardul, cel mai bine e sa il duci la o firma care se ocupa de calculatoare si sa iti zica mai exact care e problema( si eu am patit asa si era hardul)