| alexei86 a întrebat:

Urmeaza sa primesc jocul Rome Total War 2 si vreau sa va intreb daca acest joc este compatibil cu laptopul meu?

Caracteristicile laptopului meu (DELL Latitude E6410)sunt:
Procesor: Intel Core i5 CPU M560 2.67 GHz
Memorie: 4GB
Placa Video: Intel HD Graphics.
Windows 7

Jocul are urmatoarele cerinte:
Cerinte minime:
SO: Windows XP / Windows Vista / Windows 7 / Windows 8
Procesor: Intel Dual Core la 2 GHz / Intel Single Core la 2, 6 GHz
Memorie: 2GB RAM
Placa video: cu 512 MB VRAM, compatibila cu DirectX 9.0c (shader model 3, vertex texture fetch).
DirectX:9.0c
HDD: 35 GB spatiu liber pe hard disk
Rezolutie minima a monitorului: 1024x768

Cerinte recomandate:
Configuratie de sistem recomandata
SO: Windows 7 / Windows 8
Procesor: Intel Core i5 de a doua generatie sau superior
Memorie: 4GB RAM
Placa video: cu 1024 MB VRAM, compatibila cu DirectX 11
DirectX®:11
HDD: 35 GB spatiu liber pe hard disk
Rezolutia monitorului: 1920x1080.

Nu prea sunt sigur la placa video. Daca puteti sa ma ajuti v-as fi recunoscator. Funda!

Multumesc.

Răspuns Câştigător
| SonicAndrei a răspuns:

Dacă ai cel puțin Intel HD Graphics 3500 atunci îți merge. Vezi ce număr are placa ta. Procesorul e performant, dar placa video e integrată.

Poți verifica dacă îți merge orice joc pe CAN YOU RUN IT (http://www.systemrequirementslab.com/cyri ).
Scrii jocul și îi dai să-ți scaneze laptopul (prima variantă). E 100% sigur, va verifica doar ce performanțe are laptopul tău. Va termina în câteva secunde.
La sfârșit îți va zice ceva de genul:
Minimum requirements: OK
Recomanded requirements: NO

Îți va zice pentru fiecare cerință de sistem cum se va descurca jocul.

1 răspuns:
| HotuDePrajiturele1398 a răspuns:

Merge RTW2 pe aproape orice laptop.