| tinuolaru1234 a întrebat:

Vreau sa pun SSD pe laptop si sunt indecis ce model. Pe SSD vreau sa ruleze sistemul de operare (windows 10 pro) si programele de editare (lightroom cc 2019, photoshop, premiere pro 2019 + cateva jocuri). Unul de 250gb e de ajuns. Acum nu stiu ce caracteristici sa aiba: TLC, PCIe...etc

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Cele TLC sunt teoretic marginal mai rapide, însă nu au o durata de viata la fel de ridicata precum cele MLC.
Te poți convinge singur de asta, urmărind prețul, pentru 2 Ssd uri cu interfață SATA.

Apoi, când vine vorba de interfață, exista mai multe tehnologii, însă pentru laptop și uz intern, alegerea se reduce la 2: SATA și PCI-e.

Cele SATA vin în format SATA, acea cutiuță de dimensiuni reduse.

Iar cele PCI-e pentru laptop, vin în format M.2, acea plăcută asemănătoare cu o placa de memorie RAM, însă cu conectica situata pe latura scurta. (pentru PC mai exista și o alta varianta, în afara de M.2).

Plăcile M.2 sunt mai rapide decât Ssd - urile cu interfață SATA (pentru ca PCI-e e mai rapid decât SATA), însă diferențele nu se opresc aici.

Daca te uiți pe plăcuțele M.2, o sa observi ca unele sunt etichetate cu denumirea NVMe (non volatile memory express).

Acestea sunt o varietate de M.2 mai scumpe, însă mult mai rapide.

Daca laptopul ar fi din generația 2008-2012, a mai existat o varianta, numita mSATA. O plăcută scurta și putin mai lata decât M.2. Acestea foloseau conexiune SATA, acelasi tip de slot folosit pentru placa Wi-Fi.

Tu trebuie doar sa stabilești cât ești dispus sa cheltui. Și dacă ai slot M.2 la laptop, altfel ești limitat la Ssd-uri SATA (sunt foarte ok și ele pentru un laptop de editare, dar cauta sa aibă viteze mari: ceva spre 560mb/s la scriere și 600 la citire).

Iar suplimentar, contează si brandul.

Ferește-te de Adata, Intenso, Apacer, GoodRam, Kingston, etc

Primele se defectează foarte repede, iar Kingston sunt foarte lente în comparație cu marketingul de care au parte.

Daca vrei ceva ieftin și bun, uita-te la WD sau Crucial in primul rand. Eventual Patriot, SanDisk, HyperX, Transcend, sau Silicon Power.

Daca vrei ceva de elita: Samsung, Corsair, Plextor sau PNY.

| tinuolaru1234 explică (pentru NLS):

Multumesc NLS! Am ales acest SSD https://www.pcgarage.ro/ssd/patriot/scorch-256gb-pci-express-x2-m2-2280/, diferenta se vede extrem de mult. Se aprinde in 4-5 secunde. Am avut total 315 lei (SSD, montaj, instalare sistem de operare).

6 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Http://www.youtube.com/watch?v=6UxStw2tz-I&t=2s
Conteaza ce laptop ai tu, daca e nevoie de m2 sau de sata ca interfata.

| Bobbye a răspuns:

Iti recomand SSD-urile din seria EVO de la Samsung, modelele M2.
Sunt foarte bune, iar in privinta capacitatii de stocare e alegerea ta cat de mare sa fie.

| Florin0708 a răspuns:

Buna am un ssd Kingston de 240 gb și am și eu la fel programe de editare și Windows 10 pro, iar laptopul pornește super rapid in comparație de înainte când aveam un hdd apoi am făcut un upgrade la ssd, eu am PCIe

| tinuolaru1234 explică (pentru Florin0708):

Ce laptop folosesti?

| Florin0708 a răspuns (pentru tinuolaru1234):

Un laptop Laptop Gaming Asus TUF FX504GE și i-am pus un ssd de la Kingston de 240 de gb daca nu ști cum să-l montezi(că mine) te uiți pe yt