| Bratu_Andrew_2000 a întrebat:

Vreau sa va intreb daca pot juca GTAV Online pe laptopul meu. Specs:

Laptop: Toshiba Satellite L50
Windows 10, 64bit

Procesor: Intel Core i5-4210U 1.70GHz, 2.40GHz
Dual Core, 4 threads.

GPU: AMD Radeon R7 M260 (Discrete Hybrid)
Sau:
Intel HD Graphics Family 997mhz
(Care ar trebui folosita?)

Ram: Dynamic DDR3 4GB 1600MHz

Dau funda! laughing)

10 răspunsuri:
| PainTech a răspuns:

Incepem cu ce e mai simplu : "Ce placa video sa folosesc?"
Raspuns simplu: AMD Radeon, evident.
Raspuns detaliat :
HD Graphics este iGPU-ul integrat in procesoarele INTEL astfel incat calculatorul sa poata afisa video chiar daca nu exista placa video propriu-zisa. Este vai de ea, nu e folosita la jocuri, doar la navigare pe internet, etc.
ADM Radeon este placa video specializata in jocuri.

Sistemul foloseste automat Intel HD Graphics in aplicatii precum Chrome, Explorer, etc. si AMD-ul in jocuri ( in special cele 3D ), nu e nevoie de configurare aditionala.

| Bratu_Andrew_2000 explică (pentru PainTech):

Totusi, exista unele jocuri care imi spun ca folosesc Intel GPU si nu inteleg de ce. Am toate driverele instalate pentru Radeon. Am incercat si sa dezactivez Intel GPU din Device Manager si tot acelasi mesaj il ptimeam. Nu am vazut nicio diferenta in frame rate.

| PainTech a răspuns (pentru Bratu_Andrew_2000):

Ce merge bine pe Intel este rulat pe Intel. Ce nu merge bine pe Intel e rulat pe AMD. Exista mici avantaje in jocurile care sunt rulate pe GPU integrat, chiar daca se misca putin mai greu.

| PainTech a răspuns:

Acum trecem la joc...
Conform gamesystemrequirements o sa ai :

- Intre 20-60+ fps pe o rezolutie 720p (very low - high)
- Intre 15-60 fps pe o rezolutie 900p ( very low - medium)
- Intre 15-25 fps pe o rezolutie 1080p (very low - low)

| N0xEterniS a răspuns:

GTA Online cere mai putin decat GTA5, trafic'ul este mai rar, texturi mai putin detaliate, pietoni mai putini, mai putine animale, mai putine Assets si multe altele, probabil iti merge undeva la low-normal, bineinteles nu 1920x1080.

| Bratu_Andrew_2000 explică (pentru N0xEterniS):

Dar? Ce rezoluție sa pun? Si care dintre cele 2 GPU ar trebui folosit? Banuiesc ca Radeon.

| EusebiuPWN a răspuns (pentru N0xEterniS):

Te inseli, online-ul cere mult mai multe resurse, mai ales pe partea de procesor. Cand esti in event-uri, nu neaparat, dar cand te plimbi plin oras, merge mult mai urat decat singleplayer.

| Bratu_Andrew_2000 explică (pentru EusebiuPWN):

Deci,are sa mearga sau nu? Dupa parerea ta? Nu de alta, dar pe netul meu are nevoie de aproximativ 24 de ore ca sa se descarce. Si sa nu il pun degeaba.

| alexboss2020 a răspuns (pentru Bratu_Andrew_2000):

Nu mai sta sa te complici cu prea multe raspunsuri.Este clar ca nu iti va merge!

| EusebiuPWN a răspuns (pentru Bratu_Andrew_2000):

O sa te chinui, mai mult o sa-ti faci nervi decat sa te bucuri de joc.
Deci mai bine nu. happy