| nashu40 a întrebat:

Salve all!
Apelez pe acesta cale din nou la specialistii IT.
Am o problema foarte dernjanta cu PC-ul. Se restsrteaza foarte des si din senin. Ba am avut surpriza neplacuta sa constat ca se restarteaza si atunci cand dau pe "shut down"!
Sunt 2 conturi pe PC si asta se intampla numai pe contul meu, cel principal. Ba cateodata se intampla acest lucru (restartul atunci cand dau pe "shut down") si in fereastra principala, inainte de intru pe unul din conturi.
Cineva din familie joaca Metin 2 si am observat ca cele mai dese restarturi sunt atunci cand se joaca acel joc, dar nu numai.
Chestia e ca windows-ul l-am instalat saptamana asta si nu are cum sa fie de la el. E windows xp sp2 modificat, iar inainte de el am avut un w 7 ultimate. Sa fie din cauza asta? O fi avut vreo influenta w-ul precedent?
Trebuie sa mentionez ceva : in ziua cand am reinstalat xp-ul, am deschis carcasa si am scuturat-o de praf, am schimbat pasta la cooler (desi nu mai era chiar fluida ca la inceput) si am pus ulei la toate cooler-ele din pc, inclusiv cel din sursa. S-a intamplat ca am montat cooler-ul de le procesor invers si am mers cateva zile cu el asa, abia aseara l-am observat si l-am intors. Poate fi si asta o cauza a restarturilor? Oricum se restarta si inainte, se restarteaza si acum dupa ce am intors ventilatorul.
O alta problema pe care o intampin e ca nu-mi mai recunoaste sistemul o placuta de memorie de 1 GB. Cu w7 am avut 2 de cat 1GB, iar cand am instalat xp-ul, nu m-a lasat sa instalez pana nu am scos o placuta. Sloturile sunt ok, la fel si placutele, care sa fie cauza ca nu mai recunoaste 1 Gb?
Oare de ce se restarteaza din senin? Sa fie sursa vinovata, poate nu mai face fata? Sau placa video?
Mentionez ca placa video e un Assus de la Ati Radeon AH 3450 cu 256 Mb, care am montat-o acum 3 ani (am un sistem f vechi si aveam initial un NVidia care nu mai facea fata), iar sursa e cea initiala de 320W.
Multumesc frumos celor ce au avut rabdare sa citeasca pana la capat si multumesc anticipat celor ce vor dori sa-mi raspunda!

Răspuns Câştigător
| Arthur a răspuns:

Cred că sursa e de vină.