| moio a întrebat:

Se poate instala fallout 4 sau Gta V pe linux cu wine fara a se instala o masina virtuala?

1 răspuns:
| blacksenzation a răspuns:

Cel mai rapid si usor raspuns are fi nu.Motivul este ca GTA5 si Fallout 4 folosesc Directx 11. Directx 11 nu poate fi suportat.Si jocurile se bazeaza pe NET 4.0 care in conformitate cu WINE merge numai pe 32 bit.Asa ca fi pregatit sa vezi din ce in mai putine jocuri care sa mearga pe WINE deoarece din ce in ce mai putini producatori folosesc versiunile mai vechi.Dar sa fim seriosi, ca sa patch-uiesti jocurile sa suporte vechiul hardware si software este doar o pierdere de timp si bani.