| PainTech a întrebat:

[SPOILER] Ce parere aveti de povestea din Last of Us 2?

Mie finalul mi s-a parut extrem de prost, fara sens.

4 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Cred ca Neil Druckman si-a implinit viziunea sacrificant placerea fanilor pe altar. Jocul incearca el sa faca ceva, dar si Ellie si Abby is salvate de ''circumstante'' (a se citi plot armor) de atatea ori ca nu prea iti vine sa mai iei in serios. Pe langa asta incerca asa de tare sa te faca sa te simti vinovat ca omori oameni si caini dar literlalmente nu poti trece mai departe daca nu o faci. Grafica si gameplay-ul or fi faine, dar faptul ca e atat de try-hard la capitolul ''Asa-i ca te simti mizerabil? E bine ce ai facut?'' il face foarte sec in ansamblu, parerea mea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O sa iti raspund neutru.
Pot spune ca mi-a placut mai mult partea lui Abby,poate si din faptul ca o simpatizez mai mult.
Povestea mi se pare destul de ok, practic moartea lui Joel deschide actiunea jocului si reuseste sa te tina in suspans. Ellie avand un motiv mai intemeiat sa il razbune.
Daca e sa ma raportez la pierderi, Abby a pierdut mai mult decat Ellie.
Stii ca zicea Ellie ca cea mai mare frica a ei este sa nu ramana singura, fix asta sugereaza si barca de la inceputul jocului.
La o adica putea sa ramana cu Dina si practic cam asa se incheia. Abby si copilul ramanand prizonieri si cel mai probabil mureau.
Nu pot spune ca este un final prost sau fara sens, era un final mai bun daca aveai posibilitatea sa alegi cine moare.Pana la urma s-a mers pe metoda schimb pe schimb, Abby crutand-o pe Dina care era insarcinata si pe Ellie.In schimb se vede observa reactia ei cand i-a omorat pe Owen si Mel, mai ales ca era insarcinata.
Mai mult ca sigur jocul va avea o continuare in care Abby va muri, multi sunt suparati pe ea ca a "initiat" actiunea joculuilaughing

| PainTech explică (pentru anonim_4396):

Moartea lui Joe mi s-a părut ok ca intrigă pentru poveste, povestea lui Abby mi s-a părut destul de bună, totuși puteau să o bage altundeva decât fix in cel mai dramatic moment al jocului. Așa au rupt toată acțiunea, tot suspansul din momentul respectiv.

Nu înțeleg de ce a ales sa plece după Abby după ce au ajuns acasă. Și-a dat familia la schimb pentru răzbunare, răzbunare care nici nu a dus-o la final.
Toată povestea e efectiv un ciclu de răzbunări de la început până la sfârșit, nimic palpitant.
Nu mă așteptam să aibă un final fericit, nici primul nu a avut un final fericit. Totuși a avut un final satisfăcător.

Și nu mi s-a părut o idee bună că au decis ca Ellie să afle ce a făcut Joe la Firefly, mi se pare că au stricat așa finalul deschis al primului joc.

Ideea ta cu alegerea mi se pare mult mai ok decât ceea ce au ales ei să facă.

| Dani778 a răspuns:

Povestea este facuta in graba fara nici un sens Ellie omoara atatia oameni pentru a se razbuna pe Abby. Pierde tot si nu se alege cu nimic.Gameplay ul si grafica sunt geniale probabil unele dintre cele mai bune dar povestea este o jignire la adresa fanilor.