| William a întrebat:

Stie cineva cum se fac jocurile gen Metin2, Gates of Andaron, Jade Dynasty, World of Warcraft? Nu ma refer la partea tehnica ci la povestea jocului, cate caractere sa fie in joc si cum sa arate fiecare, cate mape sa fie si cum sa arate fiecare, ce misiuni sa puna, ce monstri si mounturi sa fie in joc, ce iteme sa fie pentru caractere si cum sa arate fiecare. Si alte chestii din astea. Funda cui imi explica.

3 răspunsuri:
| IonutPutinica a răspuns:

De obicei se fac cu programele de animatii simple, dar daca ai o idee bunicica, poti sa contactezi o companie mai dezvoltata gen Blizzard, Ubisoft, deoarece ei chiar asteatpta mesaje cu propuneri de la fani si sunt dispusi sa te ajute la creearea jocului.Baftawinking

| William explică (pentru IonutPutinica):

Pai am vazut pe net ca cei care au venit cu idei de jocuri au ajuns sa dea in judecata companiile pentru ca le-au furat ideile.

| IonutPutinica a răspuns (pentru William):

Da,asa se intampla, dar daca faci parteneriat calumea si ai o idee foarte buna pentru joc o sa-ti iei cam 10% din orice profit de pe urma jocului.