| CastiCuMicrofon a întrebat:

Stie cineva daca sunt niste jocuri online (MMORPG) in care poti directiona evolutia caracterului tau cum doresti, ma refer la faptul ca sa iti creezi propriile skilluri cum doresti, nu sa le alegi dintr-o lista iar acestea sa fie imbunatatite prin practica nu doar trecand nivelul sau pietre/carti... armele si armurile sa le poti creea tu si sa le faci sa arate cum vrei si etc. Bineinteles, acestea sa poata sa cada si la monstri, nu doar sa fie facute manual.
Daca a vazut cineva Sword Art Online (anime), cred ca va sti cu siguranta la ce ma refer.

Răspuns Câştigător
| DaDuSH a răspuns:

Din cate stiu eu, in Skyrim si jocurile de genul puteai sa iti cresti skillurile prin practica (daca nu gresesc).
Ceea ce inseamna ca si The Elder Scrolls Online ar trbeui sa aiba aceeasi mecanica, nu sunt sigur pentru ca nu am jucat.
Din descrierea ta nu ma pot gandi la altceva decat la TERA. Acolo itemele pica la mobi, dar le poti face si prin crafting (cele mai tari arme si armuri se fac prin crafting). Poti sa iti colorezi armura sau sa iei 2 armuri, sa pastrezi aspectul de la una si statusurle de la cealalta. Skillurile nu le prea alegi tu, le primesti din 2 in 2 nivele dar poti folosi glyphs, care adauga unele bonusuri la abilitati.
Alt joc in care ai liberteatea sa iti costumizezi TOT e WildStar, care e in beta si urmeaza sa apara.
Nu prea exista jocuri exact ca SAO dar exista cateva care se aseamana din unele aspecte. Dupa parerea mea, TERA se aseamana cel mai mult.
Sper ca te-am ajutat.

1 răspuns:
| CastiCuMicrofon explică:

PS: nu trebuie sa indeplineasca toate cerintele... pot sa fie si doar unele dintre aceste caracteristici