| Radu_8119 a întrebat:

Stie cineva de ce imi sacadeaza GTA IV, PC-ul zic eu e destul de bun...

RAM: 8gb
Procesor AMD: 2.9 ghz
Placa video: 2gb...

Nu sacadeaza atat de mult, dar scade FPS-ul dintr-o data pentru cateva secunde.

8 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Foloseste un Game Booster si inchide aplicatiile nefolositoare inclusiv antivirusul.
http://www.iobit.com/gamebooster.html
De asemeni instaleaza si cel mai nou driver pentru placa video.

| R3DAOT a răspuns:

GTA IV LAG FIX : calculatoare.ucoz.net/forum/13-81-1

| EdiT a răspuns:

GTA IV este un joc portat de pe console. Un port extreeeeeem de prost. Depășesc cu mult cerințele recomandate, dar fps nu trece de 30.

| WholeWorld a răspuns:

Cum ram`ul stai foarte bine dar ca sa-ti pot explica de ce iti scadeaza cat de putin trebuie sa-mi spui configuratia exact.
Nu conteaza neaparat cat de mare e placa video, una de 512 mb ddr5 pe 256 bit/128 bit poate depasi o placa video de 2 gb si sa tina un fps constant fara probleme.
Vreau sa-mi spui si modelul procesorului ca sa stiu daca e quad-core si de preferat si frecveta ramilor. (mhz).
Daca postezi detaliat configuratia imi pot da seama daca ai probleme cu un driver sau procesorul nu se potriveste...
Performanta in jocuri poate fi afectata din mai multe cauze.

| Radu_8119 explică (pentru WholeWorld):

Procesor: AMD A8-3850 APU with Radeon(tm) HD Graphics (4 CPUs), ~2.9 GHz.
Frecventa aia habar n-am unde o gasesc laughing.

| WholeWorld a răspuns (pentru Radu_8119):

Procesorul e foarte bun iar placa video numai conteaza daca e low profile ca oricum indeplineste cerintele...
Poti instala ultimul drive la placa video daca nu e updatat de mult timp si cred ca iti poti creste performantele in anumite jocuri cu 5-10-12% dar si cu asta GTA4 e un joc foarte prost optimizat si este foarte probabil ca PC sa nu fie de vina pentru acel sacadat sau cum ii spui tu.
Eu zic sa te lesi de GTA4 si sa incerci Sleeping Dogs si poate GTA 5 va face diferenta.

| Danişor a răspuns:

GTA 4 este cel mai prost optimizat joc existent, face figuri si pe PC-uri foarte bune. Poti sa ai placa video de 20 de milioane tot face figuri.Am i5 3570.GTX 660 TI OC, 16 GB RAM si cu setarile la medium tot facea fite.Parerea mea este ca trebuie sa il dezinstalezi dar asta e doar parerea mea.Dar daca ti atat de mult sa joci acest joc poti urma ce spune baiatul acesta in toturial despre un patch care iti aduce ceva fps in plus http://www.youtube.com/watch?v=lR7geLl0ero
link patch:http://www.solidfiles.com/d/0e19808c71/ daca ai nelamuriri conteactazama la acest id: daniel_yo66@yahoo.com
Sper ca te-am ajutat funda?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Danişor):

Exact, Rockstar Games a cam esuat cu GTA 4.