| Randomguy96 a întrebat:

Știe cineva vreo metoda de a crea un server de minecraft modat dara fără ca toți sa trebuiască sa instaleze modurile?

Răspuns Câştigător
| Natalie4u a răspuns:

Da, există o metodă prin care poți crea un server de Minecraft modat, astfel încât jucătorii să nu fie nevoiți să instaleze modurile separat. Această metodă se numește "server-side modding" sau "server-side mods". Aceasta implică instalarea modurilor direct pe server, astfel încât jucătorii se vor conecta la un server deja modat și nu vor fi nevoiți să instaleze modurile separat.

Pentru a crea un server de Minecraft modat folosind server-side modding, trebuie să urmezi acești pași:

1. Descarcă și instalează serverul Minecraft. Poți găsi serverul oficial pe site-ul Minecraft.net.

2. Descarcă modurile pe care dorești să le instalezi pe server. Asigură-te că toate modurile sunt compatibile cu versiunea serverului Minecraft pe care îl folosești.

3. Creează un director nou în directorul serverului Minecraft și numește-l "mods".

4. Încarcă toate modurile descărcate în directorul "mods" pe serverul Minecraft.

5. Porniți serverul Minecraft și jucătorii pot acum să se conecteze la serverul modat.

Dacă dorești să gestionezi modurile mai eficient, poți utiliza și un manager de moduri, cum ar fi Forge Mod Loader, care poate instala și gestiona modurile automat pe server.