| CristianXP25 a întrebat:

Un procesor i5-2400 cu o placa video (https://www.pcgarage.ro/......5-64-bit/)
sau https://www.emag.ro/......DBY1FDBBM/
Poate rula GTA 5, la un nr de fps-uri mari? sau nu este un echilibru intre procesor si placa video

Răspuns Câştigător
| SilviaDulcik a răspuns:

Dacă chiar vrei să cumperi o placă video, îți recomand ori un GTX 750 TI cu 2GB memorie (SH) pe la ~270 lei ori GTX 1050 TI (SH) pe la ~650 lei.

Nu merită să cumperi acum componente noi deoarece prețurile sunt foarte mari. Dacă vrei din magazin va trebui să mai aștepți câteva luni de zile.

| CristianXP25 explică (pentru SilviaDulcik):

Problema este ca, nu stiu daca sursa o sa tina un GTX 1050, eu am urmatoarele piese :
I5=2400 CPU @ 3.10 GHz 3.40 Ghz.
6GB rami = DDR3. 1333 mhz
sursa : Njoy 450W(https://www.emag.ro/......HP01YBBM/)
Placa de baza : GA-B75M-D3H
Si un hard de : 160GB SATA 3. mai am un hard tot de 160 ..doar ca e pe IDE, si am nevoie de un adaptor.
In principiu ..am nevoie de o placa bunicica sau foarte buna.dar nu mai mult de 700lei.
Iar despre i5-2400.ce imi poti spune? daca as adauga o placa gen gtx 1050? ar rula bine?

| SilviaDulcik a răspuns (pentru CristianXP25):

Procesorul duce orice. Am avut și eu unul până acum câteva luni, acum am un i5 3330 care în principiu e aceeași brânză.
Îți recomand să cumperi o placă video SH (GTX 750 TI, RX 460, R7 370, GTX 950) GTX 950 să nu coste mai mult de 450 lei.
Totodată trebuie schimbat HDD. Îți trebuie neapărat unul mai nou și uită de cel pe IDE, un adaptor calumea e mult prea scump și nu merită.

O să ai nevoie de o altă baretă RAM ca să faci 8GB dual-channel.

La acel procesorul i5 2400 poți să pui și un GTX 1080.

Sursa e suficientă și pentru GTX 1060/RX 470.

| CristianXP25 explică (pentru SilviaDulcik):

Am inteles, dar ce este acea Bareta RAM? laughing
Stiu si eu ceva mai multe despre Pc-uri dar cuvantul asta nu il stiu laughing
Daca stii niste site-uri ..SH ..sigure ..si de incredere. Posteaza si mie aici ..Mersii frumos! happy

| SilviaDulcik a răspuns (pentru CristianXP25):

Bareta RAM este cum spune și numele bareta RAM, ceea care intră în slotul de RAM DDR din placa de bază. Tu ai spus că ai acum 6GB. Eu am tras concluzia că ai o baretă de 4GB și alta de 2GB.

Bareta RAM cât și placa video le poți cumpăra de la "băieți". Eu am cumpărat destule de pe OLX dar numai din orașul meu.
Site-uri SH cu plăci video nu găsești, dar găsești la ei barete RAM.
Am cumpărat mai multe componente de pe Samwise și IT-Mar dar văd că Samwise nu mai au barete RAM DDR3 la preț acceptabil și celor de la IT-Mar nu le mai funcționează site-ul.

| CristianXP25 explică (pentru SilviaDulcik):

Oooke, mersii muult.

7 răspunsuri:
| UnTipMisto a răspuns:

FPS depind de detaliile care le folosești si de rezoluție, in răspunsul dat de Silvia găsești o idee buna. Ca si răspuns direct legat de FPS - uri la rezoluție mică cu detalii minime ai FPS multe, daca joci full detalii pe rezoluție 2 k e greu sa treci de 70 FPS si cu 1080 ti

| imStorm3r a răspuns:

Placa video e mult prea slaba pentru procesor