| suntperfect a întrebat:

Va rog frumos, am nevoie de raspuns la intrebarea asta cat mai rapid!
Imi suporta placa de baza asrock g31m-s procesorul asta?
Intel Core i5-2.50Ghz

15 răspunsuri:
| Twatwaffle a răspuns:

Placa aia are socket 775 din cate stiu eu, iar i5-urile au 1155 sau 1156. Cel de care spui tu are socket 1155, deci nu se potriveste cu placa:). Poti sa incerci alte placi :http://www.cel.ro/......55-l/.Uite ce procesoare intra in socketul respectiv:http://www.cpu-world.com/Sockets/Socket%20775%20%28LGA775%29.html.

| suntperfect explică (pentru Twatwaffle):

Ok,dar nici macar un i3 nu ar suporta?, ca nu vad sa apara in lista de procsoare suportate de placa mea de baza!

| Twatwaffle a răspuns (pentru suntperfect):

Din moment ce I-urile au socketuri de 1155 si 1156 iar asta are 775... "It won't fit in there!", he said.

| suntperfect explică (pentru Twatwaffle):

Dar quad core, toate imi vor suporta nu?, adica asa vad pana si la 3gh vad!

| Twatwaffle a răspuns (pentru suntperfect):

Bineinteles,suporta ce e trecut acolo, dar nu se refera la quad core drept concept(nr. i5 cu 4 core-uri).E de fapt un procesor care se numeste asa.Nu v-a suporta orice procesor cu 4 nuclee!

| suntperfect explică (pentru Twatwaffle):

Ok dar eu ma gandesc la un quad core 2.4 ghz, nici pe asta nu il va suporta"?

| spaghetty a răspuns (pentru suntperfect):

Nu nu suporta. Poti sa iti bagi alt procesor pe placa aia de baza din care scrie la CPU pe linkul care ti l-am dat eu

| Twatwaffle a răspuns (pentru suntperfect):

Ala e un procesor de server! http://www.cel.ro/......-box-l/.Nu e pentru pc desktop:).L-ai vazut in vreun pc pana acum? Poate in builduri de servere.

| suntperfect explică (pentru spaghetty):

Ok,o sa imi iau un quad core q6600 2.4ghz.

| suntperfect explică (pentru suntperfect):

E bine asa?

| Twatwaffle a răspuns (pentru suntperfect):

Alea nu-s procesoare de pc!

| suntperfect explică (pentru Twatwaffle):

Cum adica ma? ca nu mai inteleg zi tu na un procesor care sa imi suporte si sa fie quad core!

| Twatwaffle a răspuns (pentru suntperfect):

Ti-am spus de sute de mii de ori acelasi lucru.Aia pare o placa de server. Daca vrei quad core, cumpara un i5 si o placa socket 1155.Aia nu suporta procesoare obisnuite, pentru desktop. Daca vrei sa-ti faci sistem de server, da 20 de milioane pe un quad core de server si PACE.

| spaghetty a răspuns:

Http://www.asrock.com/mb/Intel/G31M-S/
Nu scrie nimic despre Intel core i family

| suntperfect explică (pentru spaghetty):

Asta inseamna ca nu suporta?