| SebyP4 a întrebat:

Vreau sa imi cumpar o placa video Sapphire Radeon RX 550 Pulse, 4GB GDDR5, 128-bit.
Nu stiu la ce sa ma uit daca imi merge la pc, mai jos scriu ce componente am
Placa de baza A68HM-e33 V2
Procesor Amd a8 7600
Ram 8gb
Hdd 1tb
DAU FUNDA!

Răspuns Câştigător
| marinaru777 a răspuns:

E pe slot PCI express placa video si iti merge
https://m.emag.ro/......D2NTHYBBM/
Sa te uiti la eMAG la caracteristici la placa ta.
https://www.pcgarage.ro/......5-128-bit/

| PainTech a răspuns (pentru marinaru777):

O mica completare pentru alte persoane care poate vor sa mai invete ceva din raspunsurile de pe site :

Trebuie ca dimensiunea slotului PCIe pe de placa de baza sa fie cel putin egala cu cea a slotului.

Si avem compatibilite aici, ambele sunt x16.

Daca placa video avea si slot pentru alimentare separata trebuia sa ne asiguram si ca sursa are conectorul respectiv, dar in cazul nostru nu e nevoie.

Nu in ultimul rand e nevoie sa verificam ca placa video sa incapa fizic in carcasa, in cazul carcaselor de dimensiuni mai mici.