Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

1. Ce este un ONG?

2. Cum se creează/ia naștere un ONG?

3. Chiar dacă tu nu prestezi servicii pentru bani, tu ca și fondator ai nevoie de capital pentru a pune pe picioare ONG-ul?

3 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Ti s-a raspuns la punctul 1.

2. Cum se creează/ia naștere un ONG?
Ai nevoie sa mergi la tribunal cu. si astepti sa se pronunte sen
-minim 3 membri fondatori
-sediu, care poate fi si casa unui membru fondator
-un statut care sa stabileasca scopul, obiectivele, patrimoniul, sediul si drepturile membrilor
-patrimoniu (bani) care parca trebuia sa fie de vreo 200 de lei. Banii astia pot fi scosi dupa ce ce vine pronuntarea
-Cerere pentru rezervarea denumirii la Ministerul Justitiei
-Cazier fiscal pentru menbrii fondatori
-Cerere de infiintare la judecatorie

3. Chiar dacă tu nu prestezi servicii pentru bani, tu ca și fondator ai nevoie de capital pentru a pune pe picioare ONG-ul?

Da, trebuie niste bani. In primul rand aia care trebuie sa fie in cont de care am zis mai sus, dar pe langa asta e foarte probabil sa vrei sa platesti un avocat sa se ocupe de treburile astea, mai bine dai 1-2000 de lei decat sa alergi de nebun.

Dupa ce e ONGul infiintat o sa trebuiasca sa platesti part time macar un contabil care poate sa mai fie 1-200 de lei pe luna.

| UserRo10 a răspuns:

1. Organizatie non guvernamentala. Sunt de obicei entități nonprofit și multe dintre ele sunt active în umanitarism sau științe sociale.
2. Este infiintat de un om sau o grupare de oameni cu scop comun
3. Activităţi economice (servicii, bunuri, etc.) – social enterprise + fee for services, Subvenţii (legea 34/1998), Granturi de la fundaţii străine sau de la alte organizaţii internaţionale, Sponsorizări în bani/bunuri/servicii din partea companiilor, Direcţionarea a 2 % din impozitul pe venit de către persoanele fizice, Donaţii individuale, Cotizaţii ale membrilor