| theR0cK a întrebat:

1)Ce se intampla daca am dosar penal pentru furt?
2)Cu ce ma poate afecta ( gen daca vreaus a ma angajez, si nu numai )
3.Mi s-a facut dosar penal pentru furt si politistu mi-a spus ca trebuie sa ma sune un procuror sa imi spuna ce o sa se intample ( daca priumesc amenda sau mai stiu eu ce... ) si au trecut deja 6 luni de la incident si nu am primit nici un telefon.Ce e de facut?
4) Cum aflu daca am cu siguranta dosar penal?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu puteai spune asta de la inceput, era foarte greu.
In cazul minorilor se poate lua o masura educativa neprivativa de libertate sau privativa de libertate, in functie de varsta si gravitatea faptei, conform art.113-115 Cod penal, citez:
"ART.113.Limitele răspunderii penale
(1) Minorul care nu a împlinit vârsta de 14 ani nu răspunde penal.
(2) Minorul care are vârsta între 14 şi 16 ani răspunde penal numai dacă se dovedeşte că a săvârşit fapta cu discernământ.
(3) Minorul care a împlinit vârsta de 16 ani răspunde penal potrivit legii.
ART.114.Consecinţele răspunderii penale
(1) Faţă de minorul care, la data săvârşirii infracţiunii, avea vârsta cuprinsă între 14 şi 18 ani se ia o măsură educativă neprivativă de libertate.
(2) Faţă de minorul prevăzut în alin. (1) se poate lua o măsură educativă privativă de libertate în următoarele cazuri:
a) dacă a mai săvârşit o infracţiune, pentru care i s-a aplicat o măsură educativă ce a fost executată ori a cărei executare a început înainte de comiterea infracţiunii pentru care este judecat;
b) atunci când pedeapsa prevăzută de lege pentru infracţiunea săvârşită este închisoarea de 7 ani sau mai mare ori detenţiunea pe viaţă.
ART.115. Măsurile educative
(1) Măsurile educative sunt neprivative de libertate sau privative de libertate.
1. Măsurile educative neprivative de libertate sunt:
a) stagiul de formare civică;
b) supravegherea;
c) consemnarea la sfârşit de săptămână;
d) asistarea zilnică.
2. Măsurile educative privative de libertate sunt:
a) internarea într-un centru educativ;
b) internarea într-un centru de detenţie.
(2) Alegerea măsurii educative care urmează să fie luată faţă de minor se face, în condiţiile art. 114, potrivit criteriilor prevăzute în art. 74."

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Poti fi trimis in judecata si condamnat penal.
2.In caz ca esti condamnat vei avea cazier si nu te vei putea angaja in diferite locuri, mai ales cele care atribuie calitatea de gestionar.
3.Astepti sa te cheme procurorul.
4.Intrebi la politie sau la parchetul de pe langa judecatoria de care apartii.

| theR0cK explică (pentru Ioandelasal):

Dar daca sunt minor ce se intampla?

| theR0cK explică (pentru Ioandelasal):

Oi doamne. am loat un pachet de gume al 2 lei din kaufland si m-a prins. a chemat jandarmi m-a pus sa dau o declaratie si mi-a luat datele de pe buletin.( jandarmu imi tot repeta. colaboreaza daca vreis a nu afle mata sau tactu).E posibil sa fi fost dat la cos dosaru ala?

| Ioandelasal a răspuns (pentru theR0cK):

Este posibil sa nu aiba nici o urmare.

| Ioandelasal a răspuns (pentru theR0cK):

Nu puteai spune asta de la inceput, era foarte greu.
In cazul minorilor se poate lua o masura educativa neprivativa de libertate sau privativa de libertate, in functie de varsta si gravitatea faptei, conform art.113-115 Cod penal, citez:
"ART.113.Limitele răspunderii penale
(1) Minorul care nu a împlinit vârsta de 14 ani nu răspunde penal.
(2) Minorul care are vârsta între 14 şi 16 ani răspunde penal numai dacă se dovedeşte că a săvârşit fapta cu discernământ.
(3) Minorul care a împlinit vârsta de 16 ani răspunde penal potrivit legii.
ART.114.Consecinţele răspunderii penale
(1) Faţă de minorul care, la data săvârşirii infracţiunii, avea vârsta cuprinsă între 14 şi 18 ani se ia o măsură educativă neprivativă de libertate.
(2) Faţă de minorul prevăzut în alin. (1) se poate lua o măsură educativă privativă de libertate în următoarele cazuri:
a) dacă a mai săvârşit o infracţiune, pentru care i s-a aplicat o măsură educativă ce a fost executată ori a cărei executare a început înainte de comiterea infracţiunii pentru care este judecat;
b) atunci când pedeapsa prevăzută de lege pentru infracţiunea săvârşită este închisoarea de 7 ani sau mai mare ori detenţiunea pe viaţă.
ART.115. Măsurile educative
(1) Măsurile educative sunt neprivative de libertate sau privative de libertate.
1. Măsurile educative neprivative de libertate sunt:
a) stagiul de formare civică;
b) supravegherea;
c) consemnarea la sfârşit de săptămână;
d) asistarea zilnică.
2. Măsurile educative privative de libertate sunt:
a) internarea într-un centru educativ;
b) internarea într-un centru de detenţie.
(2) Alegerea măsurii educative care urmează să fie luată faţă de minor se face, în condiţiile art. 114, potrivit criteriilor prevăzute în art. 74."