| NeverGonnaLetYouDown a întrebat:

1) Pentru la determinarea venitului lunar mediu net al familiei studentului(pentru bursa sociala) se iau in calcul si fratii care au implinit deja varsta de 18 ani?
2) Daca acestia au realizat venituri in lunile iunie, iulie, august, se adauga si acestea la calcul?
3) Cand impart suma totala la numarul de membri ai familiei, ii adaug si pe ei la numarul total de mebri(chiar daca acestia isi continua studiile sau nu)?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Se iau in considerare toti membrii familiei care locuiesc impreuna.
2.Da, daca locuiesc impreuna cu tine si parintii.
3.Veniturile tuturor celor ce locuiesc impreuna se impart la numarul acestora.

| Nirvanaaa a răspuns:

Bună! La 1) am înțeles ca se pun la calcul doar minorii.
La 2) doar veniturile celor doi părinți, dacă nu obțin venit trebuie sa duci declarație. (Venit înseamnă și din activitati agricole, chirii și alte cele).
La 3 nu știu chiar exact, dacă sunt studenți ii adaugi și pe ei ca practic sunt in îngrijirea părinților tai. Dacă au un job atunci nu se pun pentru ca pot realiza venituri proprii.
Cel puțin așa e la mine la facultate, însă cred ca fiecare facultate are o metodologie de acordare a bursei. Dacă ești nelămurit, da un email secretarei de an ca sa îți spună exact. Să speram ca îl și vede happy. Succes!