| GunnBossRO a întrebat:

1:Salut,de la cati ani se conduce un astfel de atv : https://www.olx.ro/......8zaip.html
2:Imi trebuie permis?
3:Este nevoie de inscriere?
As vrea sa mi-l cumpar sa ma plimb cu el pe strada, daca este voie. Nu ma prea pricep cu legislatiile si astea.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Acel ATV se poate conduce legal pe drumurile publice numai cu permis de conducere de categoria B1, acesta se poate obtine de la 16 ani, dupa ce ai facut o scoala de conducere si ai reusit la probele teoretica si practica. Scoala se poate incepe cu 3 luni anterior implinirii varstei de 16 ani.
ATV-ul trebuie inmatriculat la Serviciul de inmatriculari din udetul de domiciliu, trebuie sa-i faci ITP si sa inchei o asigurare RCA.

| GunnBossRO explică (pentru Ioandelasal):

Am inteles si cu permis b se poate conduce?

| Ioandelasal a răspuns (pentru GunnBossRO):

Da, se poate conduce si cu permis de categoria B.