| cre27 a întrebat:

A avut vreodată cineva permisul ANULAT (nu suspendat) din cauză că a condus sub influența băuturilor alcoolice sau a altor substanțe? Aș vrea să știu după cât timp ați putut să faceți școala auto iar și în urma a ce proceduri. Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| DaniTDCI a răspuns:

Salut
(1) Persoana al cărei permis de conducere a fost anulat ca urmare a rămânerii definitive a unei hotărâri judecătoreşti de condamnare pentru una dintre faptele prevăzute la art. 114 alin. (1) şi la art. 115 alin. (1) se poate prezenta la examen pentru obţinerea unui nou permis de conducere, pentru toate categoriile avute anterior, după caz, dacă a intervenit una dintre situaţiile următoare:
a) AU TRECUT 6 LUNI de la data executării pedepsei amenzii sau a pedepsei în regim de privare de libertate ORI LA LOCUL DE MUNCĂ;
b) a trecut un an de la data graţierii pedepsei sau a rămânerii definitive a hotărârii judecătoreşti prin care s-a dispus suspendarea executării pedepsei sub supraveghere;
c) a intervenit amnistia;
d) interzicerea dreptului de a conduce anumite categorii de vehicule stabilite de instanţă prevăzută la art. 66 alin. (1) lit. i) din Codul penal, a expirat sau a fost revocată.
În cazul dumneavoastră, potrivit art.116, alin. 1, lit. b, doar după trecerea a minim un an de la rămânerea definitivă a hotărârii judecătoreşti prin care s-a dispus suspendarea executării pedepsei sub supraveghere puteți susține examenul de obținere a unui nou permis de conducere. Succes!

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ai aici un avocat care explica:
https://www.avocatu.ro/......conducere/

| CodrutElian1990 a răspuns:

Scrie undeva ca trebuie sa ai faci scoala auto daca ai avut permisul anulat?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din opinia mea, sper ca niciodată să nu mai primească permisul un astfel de om. Dacă pot sa îl numesc și asa. Cum sa te urci băut la volan? Sau drogat? Mor oameni nevinovați din inconștiența voastră și mai vreți și permisul inapoi. Interzis la volan pentru totdeauna.