Întrebare recomandată | MaxAgrotehnic a întrebat:

A cumparat cladirile unui fost CAP dar fara teren. Cum se poate obtine dreptul de superficie pe durata existentei cladirilor? Mentionez ca terenul este proprietatea primariei, institutie care a vandut la licitatie si cladirile.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Concesionarea se poate face si pe un termen mai mare.
Dreptul de superficie inseamna dreptul de folosinta asupra terenului si dreptul de proprietate asupra constructiilor, de aceea spuneam ca la cumparare trebuia sa se fi transmis si dreptul de folosinta asupra terenului. Se poate transmite si acum, printr-un contract separat de inchiriere sau concesiune pe o perioada mai mare. De altfel dreptul de superficie poate fi constituit pe o perioada de pana la 99 ani, asa ca si folosinta poate fi data pe o asemenea perioada.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Trebuia ca la vanzarea constructiilor sa transmita, in folosinta pe durata existentei constructiilor, terenul aferent acestora. Se poate obtine si acum, prin inchiriere sau concesiune, sa faca o cerere la consiliul local.

| MaxAgrotehnic explică (pentru Ioandelasal):

Buna ziua,
Multumesc de raspuns. Am avut o problema cu parola si nu am mai deschis TPU -ul de atunci si nu am reusit sa citesc raspunsul numai astazi.
Problema este ca vreau sa fac o investitie mai mare in reabilitarea cladirilor si chestia cu concesionarea din 2 sau 5 ani nu este tocmai OK.
Este o baza legala in care se specifica ca se poate primi superficie pe durata existentei cladirilor.

| Ioandelasal a răspuns (pentru MaxAgrotehnic):

Concesionarea se poate face si pe un termen mai mare.
Dreptul de superficie inseamna dreptul de folosinta asupra terenului si dreptul de proprietate asupra constructiilor, de aceea spuneam ca la cumparare trebuia sa se fi transmis si dreptul de folosinta asupra terenului. Se poate transmite si acum, printr-un contract separat de inchiriere sau concesiune pe o perioada mai mare. De altfel dreptul de superficie poate fi constituit pe o perioada de pana la 99 ani, asa ca si folosinta poate fi data pe o asemenea perioada.